Мнозинството в парламента по никакъв начин не е заплашено, защото имаме коалиция с Реформаторския блок,
коментира пред журналисти в кулоарите на парламента премиерът Бойко Борисов.
„Поел съм ангажимент да работя дори в правителство на малцинството в името на хората и държавата и мисля, че всеки ден го доказваме с това, което правим“, заяви Борисов и допълни ,че не се ръководи от това кое е добро за ГЕРБ, а кое е добро за държавата.
Премиерът посъветва колегите си от останалите партии да бъдат „по-тихи и по-мълчаливи“ и да се опитат да запазят стабилността в държавата.
„Поздравявам всички партии тук, че благодарение на наличието на парламент първата програма е факт“, посочи Борисов.
Запитан дали ще си подобри отношенията с БСП или част от тях, Борисов отвърна, че търси единствено консенсус, разбирателство, спокойствие и стабилност в държавата, за да дойдат инвестиции и европейски фондове в България.
Запитан защо е предпочел човек на Корман Исмаилов, а не човек на Меглена Кунева за областен управител, Борисов отвърна, че не знае кой на кого е човек в Реформаторския блок и това не го засяга.
„Когато ГЕРБ излъчва кандидати, излъчва по един човек. Когато РБ ми дава списък с имена, аз ги назначавам и не е моя работа да се съобразявам кой на кого там е човек“, каза Борисов.
По-рано днес Борисов участва в парламентарния контрол и отговори на депутатски питания за сътрудничеството между България и САЩ в областта на отбраната, приемането на страната ни в Шенген, както и превенцията за наводнения.
В отговор на въпрос на Волен Сидеров относно позицията на правителството за прекратяването или продължаването на срока на действие на Договора за военните бази на САЩ в Република България, премиерът бе категоричен, че
не съществуват военни бази на САЩ на територията на България.
Борисов коментира, че между България и САЩ има споразумение за сътрудничество в областта на отбраната от 2006 г., което е със срок на действие 10 години.
„По силата на това споразумение на територията на България се използват съвместно от въоръжените сили на България и САЩ следните съоръжения, собственост на българската държава: учебен полигон в Ново село, складови съоръжения в Айтос, военно-въздушна база в Граф-Игнатиево и военно-въздушна база в Безмер“, посочи още Борисов.
Той обясни, че на тези съоръжения се извършват обучения на военни формирования на Българската армия и военните сили на САЩ.
„Ако на 12 юни 2016 г. споразумението не бъде прекратено, то продължава да действа за неопределен срок
и може да бъде прекратено по всяко време с едногодишно писмено предизвестие“, каза Борисов и допълни, че до този момент българското правителство не е предприело действия за прекратяване на договора.
„В понеделник свиквам извънредно заседание на Министерския съвет,
на което ще дам срокове за мерки срещу нови наводнения“,
обяви премиерът в отговор на въпрос на Корнелия Нинова от БСП за политиката на правителството за превенция и предотвратяване на наводненията.
Борисов коментира, че България и Румъния са изпълнили успешно техническите изисквания
и следва заедно да бъдат приети в Шенгенското пространство без допълнителни условия.
„Продължаваме да полагаме необходимите усилия за внедряване на най-новите визови информационни технологии за подобряване условията за визовото обслужване в дипломатическите и консулските представителства за повишаване на ефективността на визовия режим с цел осигуряване на сигурността на вътрешните граници на съюза“, добави премиерът.
Той посочи, че към настоящия момент резервираните държави остават Франция, Германия, Белгия, Финландия и Нидерландия, които изтъкват аргументи против присъединяването и са свързани с механизма за сътрудничество и оценка, както и бъдещото увеличаване на миграционния натиск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!