М инистър-председателят Бойко Борисов заяви, че му е омръзнало ГЕРБ да поема цялата отговорност за всяко решение. Той направи това изказване във връзка с промените в Изборния кодекс.
„Не желая да се обяснявам за неща, които съм подкрепил.
Започва да ми омръзва ГЕРБ да поема цялата тежест за всяко решение,
от ПФ да си защитят пред обществото задължителното гласуване“, каза премиерът, цитиран от Агенция „Фокус“.
Във връзка с предстоящата среща на премиера с парламентарните групи утре Борисов каза: „Ще настоявам срещата да бъде публична, да се протоколира това, което се говори, защото почва да ми омръзва и на мен, ГЕРБ да поема цялата тежест за всяко едно решение“.
„Ако това не станело реформаторите напускат, ако другото не станело патриотите напускат. И аз утре ще им кажа, че не виждам, докога ще мога да понеса за всяко нещо, което те предлагат и ние подкрепим в същото време след това да остава само ГЕРБ да се обяснява“, каза той.
По думите му,
предложенията на Патриотичния фронт са били много ясно формулирани
и те са искали от ГЕРБ да ги подкрепят. „Това, което знам от колегата Цветанов – на срещите между коалиционните партньори и партиите, които подкрепят правителство, че всички са ги подкрепили.
Въпреки, че те са болшинството изцяло срещу моето разбиране, ние като отговорна партия за стабилността и коалицията ги подкрепихме. Нека да бъдат така добри да си излязат и да си ги защитят пред обществото. Винаги съм казвал, че аз съм против задължителното гласуване“, посочи Борисов.
„Със страшна сила се разпространява, че задължаваме хората да гласуват. Това не е вярно“,
категорично отбеляза той.
Борисов каза още, че на среща с патриотите той е настоявал това да става едновременно с електронното гласуване, за да може като отпадат секциите извън посолствата и консулството, да имат тези хора възможност да гласуват по електронен път.
Ако се договори парламентът, е напълно възможно да се ускори и въвеждането на електронното гласуване.
Относно срещата между него, транспортния министър Ивайло Московски и представители на превозвачите в МС във връзка с предстоящата блокада на българо-гръцката граница, Борисов каза:
„Мисля, че добре се разбрахме с превозвачите и туристическия бранш, което
би трябвало да хареса на хората, че показахме европейска политика“.
„Имам толкова много работа всеки ден потушавам някъде пожар, видяхте днес“, добави той.
По-късно днес на срещата на кампанийните мениджъри на Европейската народна партия (ЕНП) Бойко Борисов говори за кризата в Европа и мигрантите.
„В Европа влизаме от криза в криза и Европейската народна партия е тази, която свършва голяма част от работата, но и понася най-много щети, защото е подложена под ударите на националистите, псевдопатриоти и популисти, ежедневно трябва да разяснява всяка една политика, която води“, заяви той.
Борисов допълни, че днешната среща ще уеднакви посоката по която ЕНП върви и прагматичната политика на партията да стане достояние на хората.
Според него, е много трудно да се обясни на българите, защо 7 млн. евро се изсипаха в Гърция за охрана на границата, а в България 6 млн. евро, като сухопътната ни граница с Турция е колкото гръцката граница, а Черно море е толкова топло, колкото и Егейско.
Страната ни, по думите на премиера, полага много усилия, за да докаже, че е истинска шенгенска граница.
Борисов коментира и че социалните системи на развитите европейски страни вече прегряват, защото по 400-500 евро месечно, колкото са заплащанията за бежанец са в пъти повече от пенсията, например на един пенсионер, която е 150 евро на месец.
„Изведнъж се получи едно рязко разминаване между желаното и действителното“, каза той.
“Абсолютно неоспорим лидер в Европа, какъвто е канцлерът Ангела Меркел,
която ще остане в историята като най-добре справящия се политик през последните 10 години, е била поставена под напрежение”, посочи лидерът на ГЕРБ.
Относно релокацията, Борисов заяви, че насила не могат никого да задържат в България, Румъния или Полша. „Ние приехме да вземем 1200 души по релокация, но те като не искат да стоят в България, трябва насила да ги затворим.
Неслучайно към момента ние имаме двама, които са дошли в България по релокацията, и единият избяга.
Той иска в Австрия, Швеция, Германия, не в България. Те не искат и в Унгария, Чехия, Полша, искат в Австрия, Швейцария, Швеция, Великобритания“, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!