Основната позиция на България на приключилия Европейски съвет бе, че основното е покриването на Маастрихтските критерии, съобщи пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов.
Той отбеляза, че тези критерии неслучайно са били измислени и приети, но за съжаление много малко страни ги спазват.
Премиерът определи като несериозно и безотговорно поведение към следващите поколения нарушаването на основното германско правило - колкото изкарваш, толкова да харчиш като държава, както и растежът да не бъде на основата на повишаване на дълга.
Борисов добави, че много държави в момента имат големи дългове, които някой някога ще трябва да плати.
По неговите думи това са теми, които сега засягат еврозоната, но България е заявила чрез подписването на договора за присъединяване към ЕС, че някога, един ден, ще влезе в тази зона.
Премиерът отбеляза, че 85-90% от българския банков сектор са на големи чужди банки, затова не е редно, когато се обсъждат параметрите за дейността и наказанията на банките, на обсъжданията да не присъстват български представители.
Той добави, че въпросите как точно ще бъде осъществяван банковият надзор в еврозоната, какви ще бъдат правата на Европейската централна банка, дали ще има еврокомисар по финансите, ще бъдат решавани догодина.
Премиерът уточни, че много държави, особено силно задлъжнелите, ще имат нужда от много пари и затова са искали въвеждането на новите правила още от началото на 2013 г., но това няма как да стане.
Борисов изрази съжаление, че някои от изказванията на Европейския съвет са показали, че много от неговите колеги не са си извадили поуки от кризата.
Продължава да се говори за увеличаване на дълга, за повишаване на бюджетните дефицити, за харчене на повече от произведеното от държавите, а това в никакъв случай няма да ни направи по-конкурентоспособни спрямо страните извън ЕС, посочи той.
Премиерът съобщи, че на заседанието на държавните и правителствените ръководители от ЕС отново е поставил въпроса с Шенген. Той е заявил, че България, без да бъде част от Шенген, е надеждна граница на Европа.
Харчим много пари за бежанците, които в момента влизат у нас по лагерите и местата за пребиваване, допълни министър-председателят.
Той е пожелал на своите колеги да бъдат спокойни, но е заявил, че не е честно България, след като изцяло е изпълнила всички критерии, да посреща голяма част от бежанската вълна, при положение, че Европейската комисия все още не е подписала договор за екстрадиране с Турция, а работим главно по наше споразумение с Анкара и това създава огромни проблеми на България.
Всички в кулоарите ме поздравиха за тази позиция, посочи министър-председателят. Той изрази надежда холандският премиер Марк Рюте отново да постави въпроса пред парламента в Хага.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!