Л идерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини малките партии, че отсега поставят условия за коалиционна подкрепа на ГЕРБ и че смятат, че ГЕРБ "трябва да отиде да им целува ръка, да им се моли".
"Лидери на партии, които се очаква да имат като среден сбор от социологическите агенции между 5 и 7% – и колегите от НФСБ и ВМРО, и Реформаторите, и „България без цензура”, и АБВ, и БСП поставят условия. Поне до този момент само ДПС не са го направили", заяви Борисов в интервю за "Фокус".
По думите му всички останали са изразили своите позиции с условия, които предвещават неуспешни преговори за коалиция.
"Ако ГЕРБ има под 100 депутатr, е лесно. Ще си направят коалиция пак – някаква друга. Ако ГЕРБ обаче има над 110, 115 или 117, както в предишните избори, тогава сумарно другите партии могат да направят коалиция, но тя ще бъде толкова крехка, толкова безпринципна и толкова пак зашита от задкулисни сделки, че ще има всичко друго без стабилност", смята Борисов. След като по-рано днес заяви, че
ако има малко под 120 депутати, ГЕРБ ще се опита да състави правителство на малцинството,
Борисов каза и че ако ГЕРБ е втора, трета, четвърта, пета политическа сила след изборите, ще подкрепи първата, която и да е тя, "защото това ще е изборът на народа".
"Ще ги попитаме: какво искате да подкрепяме, което ви е необходимо, и след като сте първа сила, ще ви подкрепяме. Това е коалиционна култура. Това гарантира стабилност. Така направиха в Германия. По-малката партия, спечелила второто място – социалдемократите – отидоха при първата – ХДС на г-жа Меркел и подкрепиха с една коалиция, с едно споразумение от близо 200 страници основните политики", добави още Борисов.
"Да, направиха се компромиси – за повишаване на средната или минималната работна заплата, което е политика на социалдемократите, но се обединиха около канцлера и партията, постигнала много по-добър резултат на изборите. Това е коалиционна култура, а в България е обърнато обратно. Всички чакат и тактиката им е как да накарат първата или първите големи партии да се съобразят с тях", каза още Борисов.
Според него въпросът трябва да е обратен – по-малките трябва да кажат какво биха могли да направят, за да подкрепят стабилността. По думите на Борисов не може да се управлява стабилно, когато предварително, още без да се знае дали някои партии ще са в парламента, се поставят неизпълними условия.
"Не рекетираме никого, ние искаме стабилно управление и заявяваме на своите избиратели, че ако нямаме тези възможности за стабилно управление, не искаме да носим чужди вини, не искаме да разочароваме нашите избиратели с обещания, които са давали други и които са неизпълними, само за да сме във властта. Ние нямаме тази цел. Ако народът ни постави на второ място или на трето, аз обещавам да се държим като конструктивна опозиция и да подпомагаме тези, които народът е избрал. Това е демокрацията, това е логиката на едно коалиционно управление и ако всички го спазват, тогава няма изобщо да имаме притеснение за след 5 октомври", заяви още лидерът на ГЕРБ.
Според Борисов конфликтът в Украйна не може да бъде решаван с военни средства или с въоръжаване
"Този конфликт трябва да бъде решаван със санкции, на масата на преговорите, за да се принуди и руското правителство, и украинското под натиска на световната демократична общественост да решат проблемите по демократичен и мирен път. Дрънкането на оръжие е последното, което плаши Русия, а в същото време навлизаме в критични точки, които са действително много опасни за една трайна война там, която може да има и необратими последици. Затова ние сме за бързи, незабавни мерки и решения и след изборите на 26 октомври в Украйна новото правителство да приключи този конфликт на масата на преговорите и дипломацията", заяви лидерът на ГЕРБ.
Според него в условията на тежка финансова криза България не може да си позволи да се въоръжи ефективно.
"С какво ще се въоръжим? С една ескадрила или с какво? Не виждам абсолютно никакъв смисъл в това освен харчене на пари. Да, ние обновихме в най-голямата криза голяма част от военната техника. Сега не можем да си го позволим втори път. Като излезем от кризата, тогава ще превъоръжаваме нататък", заяви още Борисов.
В отговор на въпрос за мнението му за оттегления документ "Визия 2020: България в НАТО и в европейската отбрана” лидерът на ГЕРБ заявява, че аплодира, че служебното правителство се опитва да подготви подобни документи, но все пак една подобна визия до 2020 г. трябва да бъде направена от избрано правителство след парламентарни избори, за да бъде ратифицирана и в парламента.
Това е изключително важен документ, който казвам, похвално е служебното правителство да направи опит да го подготви, но трябва да бъде приет след 5 октомври, коментира Борисов.
По думите му военният конфликт в Украйна безспорно е заплаха за страната.
"Сега е все още финансово-икономически, защото спадът на туризма и туристите е виден, спадът на инвестициите е виден. Попадането в тази част на Европа, където на 400 км има военен конфликт е абсолютно равносилен на конфликта в Косово, а ние знаем този конфликт колко забави развитието на България. Затова настоявам след 26 октомври да се положат огромни усилия от всички този конфликт да се решава по дипломатичен път, а не с военни средства", смята Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!