К ой накара Волен Сидеров да изтегли предложението на "Атака" за рестарт на АЕЦ "Белене" от днешния дневен ред на Народното събрание? Този въпрос отправи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов чрез своя фейсбук профил.
"Днес в парламента като точка първа беше входирано искането на "Атака" и лично на нейния лидер Волен Сидеров за рестарт на проекта "Белене". Когато научих дневния ред, си зададох въпроса - защо "Атака", а не БСП, като се има предвид, че цялата им предизборна кампания премина върху това, че ще строят АЕЦ "Белене".
Но още по-голямо беше учудването ми, когато Миков прочете, че "Атака" оттегля своето предложение. Зададох си риторичен въпрос – коя сила и кой накара Волен Сидеров да направи това? Вчера при президента той настояваше за строителството на АЕЦ "Белене". Защо БСП не бяха вносител?"
Според Борисов отговорът на този въпрос трябва да се търси в позицията на ДПС, които обявиха, че няма да подкрепят "Белене".
"Всички решения се диктуват от ДПС", смята лидерът на ГЕРБ.
Според Румен Петков "Атака" е оттеглила своето предложение за рестарт на проекта "Белене" на базата на "някакъв пазарлък" с БСП.
"Атака" бяха яростни участници в референдума, внесоха предложение в деловодството на Народното събрание за рестарт на централата и тази сутрин тихичко са извадили това предложение от дневния ред. Това очевидно е резултат на задкулисни разговори, заяви представителят на националната гражданска инициатива АБВ на пресконференция в Добрич.
В интервю за БНР, обаче, Волен Сидеров препотвърди позицията на "Атака" за отмяна на решението на парламента от 2012 г. за прекратяване изграждането на АЕЦ Белене. Сидеров подчерта, че спирането на проекта е ход, продиктуван на ГЕРБ по геополитически причини от външни сили.
"Явно е, че тук не е до технологиите, въпросът е геополитически и лобистки, защото Турция и Румъния строят ядрени централи, те нямат изгода България да има такава мощност, Гърция също няма изгода...".
Сидеров предупреди, че ако правителството на Орешарски продължи политиката на ГЕРБ, има опасност България да изгуби арбитражното дело за АЕЦ Белене.
Той съобщи още, че турската страна търси български специалисти по ядрена енергетика във връзка със строителството на новите си ядрени мощности. Лидерът на "Атака" прогнозира, че ако правителството не започне спешни преговори за удължаване живота на 5 и 6 блок на АЕЦ Козлодуй, през 2019 г. страната ни ще остане без ядрени мощности.
По-късно през деня Комисията по енергетика към Народното събрание реши да не разглежда първа точка от дневния ред, която предвиждаше проект за решение за възобновяване изграждането на АЕЦ "Белене", внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 21 ноември 2013 г. Причината, която посочват от комисията, е отсъствието на министър Драгомир Стойнев. Разглеждането на проекта ще се състои тогава, когато се появи министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!