Това е катастрофа за прокуратурата
и не мога да си представя какво ще отговорим в Брюксел", заяви министър-председателят Бойко Борисов.
Според него и съдиите, и прокурорите трябва да си поемат отговорността пред Брюксел и пред собствения си народ.
Борисов има предвид Стойчо Ненков от Софийската апелативна прокуратура, който в последния момент, нарушавайки вътрешните правила на прокуратурата е направил промени в протеста на държавното обвинение пред Върховния касационен съд (ВКС) във връзка с делото "САПАРД" срещу Марио Николов и Людмил Стойков за пране на пари.
Вчера стана известно, че минути преди да изтече крайният срок Ненков се е отказал да протестира пред
последната инстанция оправдателните присъди на Николов и Стойков, постановени от
Софийския апелативен съд.
В интервю по телефона за Нова телевизия (novanews.bg) днес Бойко Борисов заяви, че
съдебната система е последното място, където реформите не са извършени в целия си обем.
"Надявам се, че новият Висш съдебен съвет, който ще избере по прозрачен начин главен прокурор, шеф на инспектората, и изборът на нов конституционен съдия ще докажат на българите, че съдебната система, макар и бавно, се подобрява и ще бъде европейска", коментира премиерът.
Той благодари на Венета Марковска, че след третата му молба е излязла в пенсия. "Доклад по принцип нямаше да има и Брюксел щеше да приеме и тази кандидатура", отбеляза Борисов. И припомни, че предложението на ГЕРБ за конституционен съдия е било Анастас Анастасов.
Борисов обясни, че предложението към сините да номинират техен кандидат, който да бъде подкрепен от ГЕРБ, е дошло след обвиненията на Синята коалиция, че управляващата партия не иска да работи с тях.
Във връзка с информацията, че сините депутати няма да подкрепят предложената от ръководството им кандидатура на бившия президент Петър Стоянов, Борисов каза: "Ако е така е жалко, защото, ако ги слушаш, Синята коалиция, те са готови да управляват самостоятелно."
Според него ГЕРБ не гледа на Синята коалиция като на патерица. "В момента има само една патерица - Мартин Димитров е патерица на Иван Костов в парламента", допълни Борисов.
В интервюто Борисов говори и
за предстоящото заседание на Съвета на Европа в Брюксел,
на което държавните и правителствените ръководители на държавите-членки ще обсъждат Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за периода 2014-2020 г.
Целта е да бъде постигнато политическо споразумение за приемане на финансовата рамка на бюджета на Съюза за следващия програмен период. То ще позволи процесът по приемане на секторното законодателство да приключи навреме, за да може новата многогодишна финансова рамка, разходните програми и правилата за собствени ресурси да започнат да се прилагат от 1 януари 2014 г.Министър-председателят се учудва, че толкова малко в България се дебатира по толкова важна тема. "С какви ли не глупости се занимават от сутрин до вечер, а всъщност много важната рамка, която определя колко пари България ще получи от Брюксел до 2020 г., някак си не минава на дебат", каза той.
Борисов изрази съжаление, че сериозните политически партии, които имат претенции за такива, не коментират. "Не си помагаме и не се мобилизираме заедно в Брюксел по тема, която е изключително важна. Защото кохезионните фондове - това са фондовете, които правят обединена Европа, присъединяват държавите една към друга, това са милиардите, които идват по инфраструктурните проекти.
Тези пари са застрашени, и то за малките държави, за бедните държави, за бившите социалистически държави",
обясни премиерът.
Но той се надява България да има успех в Брюксел, за да се докаже колко е важно за страната да си получи не само парите, които е имала досега. "Да се отчете, че десетки пъти по-добре страната ни усвоява европейски фондове, за разлика от предишното правителство, за да може в следващата рамка да имаме повече пари", каза Борисов.
Логиката до този момент, според премиера била: България усвояваше под 1% от фондовете допреди три години, сега и 1% им е много.
В отговор на въпрос Бойко Борисов съобщи, че Брюксел плаща на България 400 млн. евро по вече изпълнените проекти. Това важно уточнение идва във връзка с настояването за ограничения на разходите, идващо от държавите, които се определят като нетни вносители на бюджета.
Борисов допълни, че в Брюксел страната ни ще се отчете, че десетки пъти по-добре усвоява пари от европейските фондове за разлика от предишното правителство. че преди ден България е получила близо 300 милиона лева от последните плащания от Брюксел за годината, а той има абсолютното уверение, че ще си получим и другите.
"Фискалният ни резерв вече е над 7,2 млрд.
и когато дойдат при вас и лъжат така безобразно, че фискалният резерв бил намалял или бил изяден, бил похарчен, аз моля да обясните на хората, че това не е така, да го покажете, защото това са извлечения от финансовото министерство..."
Ние взимаме пари от фискалния резерв,
кофинансираме само 20 % от големите инфраструктурни проекти, другите 80%
идват от Брюксел и когато дадем фактурите, проверят ги, ни връщат тези
80%, напомни Бойко Борисов.
Според него по принцип надеждите за започващия днес в Брюксел съвет не са големи.
"Споровете между големите държави донори, тези, които дават най-много пари, са огромни. Вече на никой не му се дават пари за нации, които малко работят и много почиват. Вече тези, които много работят, искат да знаят всяко едно евро къде отива.
И
именно затова България за пример в това отношение, защото направи
така, че бюджетният дефицит и финансовата рамка са стабилни и
харчим парите само по европейски проекти, които касаят цяла Европа -
това са петте транспортни коридора, магистралите, жп линиите,
пречиствателните станции и конкурентоспособност, образование и наука", каза министър-председателят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!