"България категорично иска да участва в единния банков надзор, но не подкрепя тази част от икономическата интеграция, касаеща данъчната система в страните членки на ЕС".
Това заяви министър – председателят Бойко Борисов преди редовното заседание на Европейския съвет в Брюксел, предаде правителствената пресслужба.
Като финансово дисциплинирана държава в Европа, България винаги е държала да има единен централен банков надзор в Европейската централна банка, заяви премиерът.
Това подчерта, че страната ни защитава тезата, че всяка държава, която участва там, независимо дали е в Еврозоната или извън нея, трябва да има право на глас и този глас да е равен на гласа на страни като Германия, Франция или Гърция.
Според премиера интеграцията на банковия сектор ще донесе необходимата стабилност и растеж на страната и е голяма гаранция, че няма да има банкови фалити.
Това, за което страната ни е категорично против, е еднаквата данъчна система в рамките на ЕС, коментира още Борисов и изрази надежда, че въвеждането й ще бъде отложено във времето поне с още десет – петнайсет години.
На двудневната редовна среща в Брюксел държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз дискутират икономическата политика на ЕС, реформата на икономическия и паричен съюз, годишният обзор на растежа за 2013 г., общата политика за сигурност и отбрана, политиката на разширяване на ЕС през следващата година и годишните доклади за напредъка на страните от Западните Балкани.
Глас за България в единния банков надзор
"Надяваме се на днешния Европейски съвет да приемем решенията от ЕКОФИН - да има единен централен банков надзор от Европейската централна банка, всяка държава, която участва там, независимо дали като част от еврозоната или извън нея, както България, да има право на глас и той да бъде равен на гласа на Германия, Франция, Гърция и на която и да било друга държава", заяви премиерът пред журналисти при пристигането си в Брюксел.
"Това, което България снощи постигна на ЕКОФИН, е точно обратното, което се говори за Европа на две скорости. Винаги, като една от финансово най-дисциплинираните държави в ЕС, сме държали да има банков надзор", добави Борисов.
По неговите думи нашата страна е настоявала да участва, тъй като в един момент ще се присъединим към еврозоната и искаме да взимаме участие, тъй като много държави не са финансово дисциплинирани.
"Искаме всички да станат еднакво дисциплинирани и да е сигурно, че там, където влизаме, всичко е нормално - затова искаме да участваме във взимането на решения, поясни той. Така бъдещият банков надзор ще контролира всичките 6000 банки в Европа
Това е голяма гаранция, че няма да се получи отново такова фалиране на банковата система, което тръгна от САЩ, пренесе се в света и Европа пострада най-тежко", коментира премиерът.
Той добави, че детайлите ще бъдат уточнявани допълнително, дали в надзора ще бъдат финансовите министри, ръководителите на централните банки или ще бъдат изпращани специални гуверньори.
Интеграцията на банковия сектор е абсолютно важна за България, защото ще донесе необходимите стабилност и растеж, коментира премиерът. Това, което ни притеснява и категорично сме заявили, е че сме против еднаквата данъчна система, уточни той.
По думите на Борисов, уеднаквяването рано или късно ще бъде въведено. Колкото повече Европа се развива и интегрира, ще дойде и такъв момент, но той трябва да бъде не по-рано от 10-15 години, посочи министър-председателят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!