180 гласа не е сакрално число, то дава възможност за това, което сме се разбрали и се гласува в НС, да тръгне по бързата писта. Това заяви в отговор на въпрос на БТА в кулоарите на парламента премиерът Бойко Борисов, който заедно с правосъдния министър Христо Иванов присъства сутринта на председателския съвет в Народното събрание. Депутатите обсъждат промените в Конституцията, свързани със съдебната власт, на първо четене.
160 гласа са гарантирани за подкрепа в пленарната зала, потвърди министър Иванов.
Въпросът е, подчерта той, да получим 180, които ще осигурят бързото му протичане, за да има резултат преди януарския евродоклад, което ще бъде важно от външнополитическа гледна точка. Министърът добави, че днес е получил много силна подкрепа от страна на премиера.
По думите му, има различни варианти за разпределението на квотите във ВСС, което е едно от основните конфликтни места, но решението трябва да бъде намерено между двете четения.
Дойдохме с министър Иванов да помолим всички политически партии и депутати да подкрепят промяната, защото е важна за нас и би бил и добър знак за нашите партньори в Брюксел, колкото и да не ни приятно да го съобщаваме във втори план, добави Бойко Борисов.
Надяваме се днес да съберем тези гласове, обяснихме какво целим, отбеляза още премиерът.
През лятото той лично участва в преговорите в НС с политическите лидери в търсене на по-широка подкрепа за измененията в основния закон на страната, с които се реформира съдебната система.
Лидерът на ГЕРБ напомни, че Конституционният съд не е отговорил на питане на народните представители за проектозакона за поправки в Конституцията. Няма как да го направи след като не са приети, затова не ги упреквам по никакъв начин, още повече считам, че това е работа на политиците, НС не трябва да кара съдиите да се произнасят преди политиците, убеден е Бойко Борисов.
Международният стандарт, в каквато посока са и многократните препоръки на Венецианската комисия към нашата страна, е да бъде осигурено в съдийската колегия мнозинство от съдии, избирани от съдии, допълни на свой ред Христо Иванов.
При положение, че сме обвързани с числото 11 на парламентарното представителство във ВСС, за да са по-малко те от шестте представители на съдиите, трябва да са 5, остава 6 за другата колегия, на които някъде трябва да им намерим място, обясни числата правосъдният министър като заключи, че аритметиката е доста проста, а ситуацията е доста сложна.
Той посочи възможни решения, сред които завишаване на мнозинството, с което се избира парламентарната квота във ВСС, както от години ни съветвала Венецианската комисия.
Не може инспекторатът към ВСС да се избира с две трети мнозинство на депутатите, докато парламентарният компонент в съвета да бъде гласуван с обикновено мнозинство, смята министърът.
Иванов беше категоричен, че не трябва да се правят компромиси с принципното положение, фиксирано в стратегията за съдебна реформа на практика с гласовете на всички политически сили, фиксирано е и като международен стандарт. Той благодари на АБВ за коректната подкрепа.
По-късно от трибуната на Народното събрание лидерът на парламентарната група Михаил Миков заяви: "Ние от „БСП лява България” няма да подкрепим днешния законопроект за промяна в Конституцията.
По време на обсъждането в пленарна зала Миков зададе редица въпроси: "След като онзи законопроект беше погребан, кое дава повод на вносителите да го предлагат отново и да смятат, че той е жизнеспособен? Може би събраните подписи, може би пазарлъкът за гласовете, чрез който ще очертае ясно кой е в опозиция и кой е в управляващото мнозинство, което иска да постигне някакъв предизборен знак".
"Ние от „БСП лява България” няма да участваме в това мнозинство. Защото смятаме, че не трябва да се приемат промените в Конституция, в които клишетата за политическа воля изобилстват и на които избирателите не вярват. Чува се тези дни, че това несигурно мнозинство, събрано без идейна основа, събрано на политическия пазар за отъркване във властта, чака Венецианската комисия. Ако тя каже, че промените не съответстват на правилата, тогава арменския поп ли ще питате?", попита Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!