Няма сила, която да може да ме накара да взема политическо решение в подкрепа на АСТА в тази му част за интернет, казва министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание на 13 март. Това става ясно от публикуваната стенограма.
Зам.-министърът на икономиката Делян Добрев прочита позицията ни за участие в заседанието на Съвета на ЕС във формат министри на търговията, което ще се проведе на 16 март, и на което ще се обсъди отново търговското споразумение за борба с фалшифицирането ACTA.
Пред министрите Борисов казва, че позицията му се струва малко безсмислена или както той се изразява витиевата.
"И за да знам, че правилно съм разбран, включително и моето предложение към нашата парламентарна група в парламента е ние да сложим забрана или мораториум и въобще да не се ратифицира от нас. Това сме поели като ангажимент. И то не е съобразено с други решения.
Правата на потребителите в интернет трябва да бъдат запазени.
А що се касае за борбата с фалшификациите, ние сме пример може би в Европа и на добро законодателство, и на реални действия в борбата с фалшификациите.
Така че, много ви моля, не можах хубаво да вникна в текста, но всякаква вратичка в тази посока е изключена", казва Бойко Борисов.
Премиерът обяснява, че правителството подкрепя всичко записано в ACTA, отнасящо се до борбата с фалшификацията, но отхвърля записаното за контрол в интернет.
"Затова текстът трябва да бъде много категоричен - България е за най-крута борба с фалшификациите, с най-мощна политическа воля, но в частта интернет в парламента искам забрана. Тук компромис политически няма да правим.
И много ясно в днешната стенограма този текст искам да излезе - ние сме за борба с фалшификациите. Не мога да кажа, че приемаме текст, че България е против борбата с фалшификациите - абсурдно! Впрочем, тук е заровено кучето, защото името му "борба с фалшификациите" автоматично подписвам. И то затова мина в толкова страни.
Но в частта интернет сме категорични. Интернет го оставяме на хората", заявява министър-председателят.
По повод обвиненията на опозицията, че не са осигурени условия за конкуренция при вноса на горива премиерът се обръща към финансовия министър.
Сутринта слушах
обвинения за данъчните складове,
че едва ли не по този начин се прави монопол, а идеята на митниците тогава беше точно обратната, да може всичкото контрабандно гориво да бъде прекъснато и по този начин през уредите да се контролира вносът на контрабандното гориво и да бъде прекратен.
Неколкократно сме казвали, че в България има лицензирани 232 собственици на данъчни складове и имаме общо взето около 600 различни данъчни склада, така че с 232 участника в пазара е много трудно да се говори за каквато й да била монополизациял обяснява финансовият министър Симеон Дянков.
Организирайте го публично това да се чуе, защото сутринта двамата съпредседатели на Синята коалиция – единият по "Канал 1, а другият по Нова телевизия, обясняват как на практика през тези данъчни складове е монополизиран пазарът - точно обратното на нашата логика, която следвахме през тези години и затова такива усилия положихме, обръща се Борисов към Дянков.
"Те винаги си противоречат, в случая също. От една страна, аз имах на парламентарен контрол от тях благодарност, че благодарение точно на тези фискални устройства в горивата сме увеличили бюджета само за миналата година, където беше 10 месеца с близо 800 милиона лева, а сега казват един вид: "Не ги слагайте тези устройства в данъчните складове", отговаря Дянков.
На практика, след като е увеличено с 800 млн. лева, ние сме ужилили в полза на държавата за 800 млн. лева някого и той си търси говорител, казва Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!