За първи път лидерите на БСП и ГЕРБ - Бойко Борисов и Сергей Станишев, се срещнаха в пряк дебат в предаването "Референдум" по БНТ.
Те и екипите им спориха, на моменти с прекъсвания, вметнати въпроси и иронични забележки, по теми като икономическа криза, борбата с безработицата, данъчната политика, ролята на държавата.
В края на предаването Бойко Борисов предложи да се обединят около
три национални каузи, независимо кой ще управлява следващия мандат -
политическо решение за влизането на България в еврозоната, деблокирането на еврофондовете, обща позиция за АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене" - предвид очаквана догодина дискусия в ЕС за ядрената енергетика.
Идеята на столичния кмет е ГЕРБ - като член на ЕНП, и БСП - като член на ПЕС, да лобират в Европарламента и пред другите европейски институции за постигането на тези цели.
В екипа на БСП за дебата бяха финансовият министър Пламен Орешарски, зам.-министърът на икономиката Явор Куюмджиев и евродепутатът Илиана Йотова. В отбора на ГЕРБ бяха младите и без досегашни медийни изяви експерти Тошко Тодоров, Илияна Иванова и Владислав Горанов.
И двете страни бяха подкрепяни от техни членове и симпатизанти.
Премиерът изрази задоволство от факта, че има възможност да дебатира тези важни теми със софийския кмет и неговия икономически екип от ГЕРБ, като подчерта, че това е "началото на серия от дебати".
България се намира в условията на безпрецедентна икономическа криза, която носи и сериозни социални последици, заяви министър-председателят в предаването. Според него обаче ние сме жертва на криза, която не е с български произход.
Станишев припомни, че откакто е на власт, правителството му е осигурило икономически растеж и рекордни чуждестранни инвестиции (над 20 млрд. - повече от всички, привлечени от предшествениците му), което прави страната ни много по-подготвена за кризата от други държави.
Той обеща и увеличение на пенсиите
„Най-голямата разлика е в това, че социалистическото правителство има агресивен план, който се изпълнява и днес и това спасява работните места на българите", подчерта премиерът.
Той уточни, че агресивната инвестиционна програма включва благоустройство и изграждане на инфраструктура, които ще помогнат за запазване на работни места в строителството, един от най-засегнатите и основни отрасли на националното стопанство.
За Сергей Станишев разликата между него и Бойко Борисов и ГЕРБ е в техния песимизъм, докато според социалистите "много хубави неща се случват в България".
От своя страна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни, че песимизмът и констатациите, че нещата в България не вървят добре,
идват от срещите с обикновените хора
Има непрекъснато протести в България - млекопроизводители, животновъди, учители, студенти, припомни той и предположи, че явно Станишев и той се срещат с различни хора.
Ние не можем да бъдем специалисти по всичко, затова имаме експерти, които да коментират съответните теми, призна Борисов. Той поздрави премиера за това, че в екипа му като финансов министър е Пламен Орешарски, който беше в ръководството на СДС.
Според Борисов въпреки финансовата и икономическа криза всичко останало не е по-малко важно и не бива да се загърбва.
„През последните години брутният продукт, който произвежда София, е 34-35%, а инвестициите са над 75% от тези в страната. Така че, ако правителството има заслуги, аз се надявам да се отчетат и заслугите на кмета", подчерта Борисов.
Ние наследихме 12% безработица в началото на нашия мандат, а в края на миналата година той е 6%, похвали се в ефира на БНТ и българският премиер. Той отдаде това на осигурените от правителството му добър бизнес климат и данъчна политика.
Премиерът не пропусна да се усъмни в икономическата ефективност на програмата на ГЕРБ. Той определи като „пагубна икономическа авантюра" намаляването на ДДС от 20 на 18%, което предлага партията на Борисов. Това по думите му означава намаляване приходите в бюджета.
Важното е да спрем кражбите по ДДС,
това са основните пера, по които изтичат пари от държавата, отбеляза Бойко Борисов.
По събираемост на ДДС, която е около 92% - ние сме сред първите осем страни на Европейския съюз, така че, този дебат с политически привкус за събираемост на ДДС го забравете, опонира финансовият министър Пламен Орешарски.
Това, че вие и аз не сме изискали касова бележка от покупка, е част от сивата икономика, даде пример той, но подчерта, че парите в сивата икономика у нас са много по-малко, отколкото в повечето европейски държави.
Според Орешарски предлаганите от ГЕРБ антикризисни инструменти и
политика спрямо кризата е „грешна в основата"
За него кризата у нас не е на потреблението, а друг тип.
Бойко Борисов даде думата на експерта си от ГЕРБ Владислав Горанов, за да обясни какво предлага партията. „Кризата свива потреблението в световен мащаб, което ограничава възможността нещо да бъде предложено... България да защити всички, които могат да правят бизнес. Най-активната борба с безработицата е насърчаването на икономическата активност", посочи той.
Илияна Йотова от БСП пък се опита да обясни какво иска човек в условията на криза. Тя критикува Борисов за възрастните хора, като заяви, че „те не са носталгични глупаци, а заслужават уважение". Йотова говори и за хората с увреждания, като напомни, че в столицата няма нито една рампа за тях, изградена през мандата на Борисов.
Давайки пример с материал на БНТ - в планинско село
миньор и съпругата му шивачка останали без работа,
водещите попитаха какво би предложила на тези хора програмата на БСП и ГЕРБ, съответно.
От ГЕРБ настояха, че ако земеделието ни не е в толкова лошо състояние, този миньор би могъл да стане земеделец. Според БСП обаче тази трансформация е нереалистична.
Илияна Йотова настоя, че ако нещо е направено в българското земеделие, то е станало през последните четири години.
Да направим изборите в един ден и ще спестим пари и за миньора, и за жена му, предложи пък Бойко Борисов.
„500 млн. лева са отпуснати чрез Българската банка за развитие, учредена миналата година, за подкрепа на малкия и средния бизнес. Десетки предприятия получават кредит, което им позволява да оцелеят, да запазят работни места", припомни пък Станишев.
„Днес се сблъскваме с криза на модела. Тук е голямата разлика между нас, които сме социалисти, и вас (ГЕРБ), които се заявявате като дясна партия. Аз обаче виждам много популизъм", заяви българският премиер, коментирайки ролята на държавата за икономиката в условията на глобална финансова криза.
Повече държава, но в разумни граници, с много отговорност, обобщи Станишев. Същевременно той направи уговорката, че
държавата не може да замести пазара
Според него България, която е „малка отворена икономика, няма къде да се скрие от тази буря", но е по-добре подготвена дори от повечето „отличници" в Централна Европа - Чехия, Унгария, Балтийските страни, където вече падат правителства (на Мирек Тополанек и Ференц Дюрчани).
Трите големи проекта в Софийска община, които са над 2 млрд. лева, са субсидирани и от общината, и от държавата, и от европейските фондове - и така трябва да бъде, посочи от своя страна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Експертите на партията му смятат, че държавата не бива да пречи на бизнеса, а да го стимулира и да създаде условия за развитието му, тъй като в това е нейната роля.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!