Премиерът Бойко Борисов направи остра забележка и последно предупреждение на министъра без портфейл Божидар Димитров за непремерени изказвания.
Поводът е изказване на министър Димитров, че София ще поиска от Турция 20 млрд. долара компенсации за имотите на тракийските бежанци, като условието е да подкрепи кандидатурата й за ЕС.
Премиерът категорично заяви, че такова условие на Турция не е поставяно.
Борисов каза още, че при следващ подобен случай, ще се раздели с министъра си.
"А Божидар Димитров съм го предупредил, че при следващ случай просто се разделяме. Когато излизаш и обявяваш подобни неща без да са обсъждани нито с премиера, нито с кабинета, нито с парламента, не го правиш нито в качеството си нито на историк, нито на шеф на музей - ангажираш пряко министър-председателя и създаваш проблем", каза още Борисов.
Скандалът се разрази преди
ден, когато
турски медии публикуваха изявление на министър Димитров,
в което той заявява, че София се готви официално да поиска от Анкара обезщетение от 10 млрд. долара за имотите на бежанците от Тракия, изселили се от Турция в България след 1913 г.
След публикациите реагира и турският външен министър Ахмет Давутоглу, а от българското правителство посочиха, че изявлението на министъра е част от политиката на Министерския съвет и че по спора между двете страни работи българско-турска междуправителствена работна група на техническо равнище.
По думите на Давутоглу това сътрудничество е във взаимен интерес на двете страни и е много добър пример на Балканите. Отношенията между двете държави дори и в период на кризи са били стабилни, добави той.
Днес зам.-министърът на външните работи Марин Райков също заяви, че отношенията на двете страни понастоящем вероятно са в най-доброто състояние от последните десетилетия насам.
Райков обясни, че в
отношенията на България с югоизточната й съседка
няма тежки открити политически проблеми, но има нерешени въпроси.
Темата за компенсациите за имотите на бежанците няма никаква пряка връзка с въпроса за разширяването на Европейския съюз.
България подкрепя реформата в Турция и всички решения на Европейския съюз, свързани с диалога между ЕК и Анкара.
Райков отказа да коментира
изказването на министър Димитров с думите: "Той е
един от дълбоко уважаваните министри в това правителство и аз не мога да
коментирам неговите думи".
Димитров и Борисов са приятели отдавна
След назначаването му за министър без портфейл веднага се заговори, че ГЕРБ "мери с двоен аршин", тъй като Димитров е сътрудничил на Държавна сигурност.
Тогава той обясни, че лустрационен закон в България няма, а приетите текстове в правилника на парламента, свързани със сътрудници на бившата Държавна сигурност, се отнасят само за Народното събрание.
Агентурното минало на Божидар Димитров бе оповестено официално през 2001 г., когато той бе кандидат-депутат от Коалиция за България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!