Най-голямата щета, която се нанесе на ДАНС, е изцяло сваленото доверие от партньорските служби, заяви премиерът Бойко Борисов днес по време на дебат за агенцията в Народното събрание.
Дипломати и ръководители на служби заявявали, че от една година не работят с ДАНС или, че няма да работят, ако не се направят съответните промени.
Много европейски ръководители ми задават въпроса, дали сме надежден пазител на европейските тайни и класифицирана информация, добави премиерът.
Борисов отбеляза, че едва от няколко дни има писма от ръководители на големи разузнавателни централи, които са заявили желание да работят с новото ръководство на ДАНС.
Така той обясни колебанието в началото на това управление дали ДАНС да съществува.
За разлика от създаването на ДАНС, на мен тя не ми трябва да крепи правителството или партията, отбеляза Борисов.
По думите на премиера, темата за ДАНС е най-обсъжданата в първите 100 дни на новото правителство и оттам идва логичният въпрос дали агенцията да съществува.
Премиерът се обърна с няколко въпроса към работещите в агенцията: "Когато пишете или изпращате справки и сигналил, какво пише там - годни ли са да се повдигне обвинение, или стават инструмент за рекет?", "Защо я има ДАНС, защо е създадена и какви са функциите й; трябва ли от нея да изтича информация по операции с партньорски служби?".
Парите, които даваме за ДАНС, не са малко - 96 млн. лева, а къде беше ДАНС и справката за неплащането на ланшния сняг, което задължава бюджета за следващата година, продължи той и добави, че за три месеца от агенцията се генерират само скандали.
"Ще видим от всички справки, които сте дали, колко обвинения ще повдигне главният прокурор. Това е материалният израз на предприятието - каква продукция дава", посочи Борисов.
Той отбеляза, че новият председател на ДАНС се ползва с неговото доверие.
Имате открит път да работите добре, но нямаме повече желание в държавата да ви търпим скандалите и побоищата в канцелариите, каза още премиерът.
Новият председател на ДАНС Цветлин Йовчев заяви, че
ДАНС трябва да работи в няколко приоритетни области,
а не в целия спектър от предизвикателства пред националната сигурност.
Като отбеляза, че основните предизвикателства са значителни по брой, той открои глобализацията, в условия на която трудно се дефинират и неутрализират заплахите; ресурсните ограничения – рестрикциите на ограничения бюджет поради кризата; характеристиките на информационното общество – огромен масив от информация постъпва от различни източници и по различни канали, асиметричните заплахи, като международният тероризъм.
Според Йовчев ДАНС не трябва да се занимава с криминална и икономическа престъпност, както и да използва публично-репресивни функции спрямо граждани и фирми.
Той посочи още, че трябва да се намали с 50% общата администрация на агенцията, а ръководството да бъде екип от съмишленици.
Според главния прокурор Борис Велчев добрата новина е, че ДАНС сигурно ще я има.
Той поиска от служителите на ДАНС да са по-инициативни и да се самосезират, а не да чакат прокуратурата, както и да предават на държавното обвинение материали, които са годни за работа.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов посочи, че с новото ръководство на ДАНС днес МВР има изключително добро оперативно взаимодействие.
ДАНС ще бъде основополагащ фактор в цялостната концепция на стратегия за сектор сигурност, каза министърът.
Според Цветанов ДАНС определено е била ползвана за политически цели, но това се е случило, защото нямаше парламентарен контрол. Днес, когато вече има парламентарен контрол, той е гаранция че няма да има злоупотреби в бъдеще, каза вътрешният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!