Борисов: Цветанов остава министър!
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов   
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС
386
"Да мачкаш Цветанов, е все едно с голо дупе таралеж да мачкаш", заяви днес премиерът Бойко Борисов по повод атаките към вътрешния министър.

Попитан дали, ако рейтингът на вътрешния министър влияе негативно на рейтинга на правителството,  Цветанов ще бъде освободен, Борисов отговори: "Цветанов ще бъде министър".

Падналия рейтинг на Цветанов в последния месец премиерът коментира с думите:

"От 58% да слезеш на 50% пак е много високо
.

А ако си бил на 12% и станеш 20% - е много ниско нещо. Знаете ли как ще се радват от Синята коалиция, ако имат рейтинга на Цветанов", каза още премиерът.

По-рано през деня председателят на ДСБ-София и бивш шеф на НСС ген. Атанас Атанасов каза пред Нова телевизия, че въпреки желанието му да се справи с престъпността, времето на  Цветанов в политиката е свършило, той "губи политическа височина" и показва, че оперативната работа в МВР не му е ясна.

"Не мога да разбера какво прави Цветан Цветанов: ако сега Никола Филчев не бъде изправен пред съда, битката с "Октопода" ще бъде загубена напълно",  каза Атанасов.

Вчера агенция Ройтерс в кореспонденция от София написа, че оправдателните присъди на бившия български министър на отбраната Николай Цонев и на Братя Галеви още повече са затруднили усилията на правителството да покаже, че може да сложи край на атмосферата на безнаказаност в най-корумпираната държава членка на ЕС.

Решението  на съда за Цонев ще направи по-трудно за българското правителство да докаже на Брюксел, че може да наложи върховенство на закона и по този начин да избегне нови финансови санкции и отлагане на приемането на страната в Шенгенската безвизова зона, коментира Ройтерс.

Присъединяването на страната ни към Шенген е сред основните приоритети на българското правителство, като основна роля за това играе дейността на МВР, което

пряко рефлектира и върху имиджа на Цветанов
,

чието име е спрягано за кандидат-президент на ГЕРБ.

В началото на месеца изпълнителният директор на Фондация "Риск монитор" Стефан Попов също коментира, че съдбата на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов като политик директно зависи от конфликта между съдебната и изпълнителната власт. Организацията е изготвила изследване за хода на 18 ключови дела от висок обществен интерес, свързани с организираната престъпност и корупцията в България.

Днес Атанас Атанасов каза, че делото за "Октопода" е сгрешено тактически от самото начало, защото все още хората на Филчев са на възлови места в прокуратурата. Така всъщност разследването е трябвало да започне от групата на Филчев, "която сега проваля делата".

Фактически Цветанов е изправен пред фиаско,

каза Атанас Атанасов. Той отбеляза, че има подозрения защо въпросът с Филчев излиза сега на бял свят.

"Много съм гневен за думите на Бойко Борисов за Тодор Живков. Изумен съм от това.

Борисов разбра какъв гаф е направил и че трябва да има нещо друго, за което хората да говорят"
,

добави бившият шеф на НСС.

Ген. Атанасов смята също, че и страхът е извадил сега Филчев "на сцената". Неслучайно по радиа и телевизии да го защитават излизали хора като Румен Петков, затова бил изпратен и като посланик - "за да го скрият, а не че е бил на заточение".

В случая с бившия главен прокурор имаме работа с един

патологичен лъжец
,

заяви Атанасов днес. Вчера Филчев каза, че в миналото отношенията му с Атанасов са били по-близки от тези с Алексей Петров.

Бях депутат в 40-то Народно събрание, когато внесохме при новия главен прокурор Борис Велчев над 10 сигнала за престъпления, в които е участвал Филчев, но отговор няма, отбеляза Атанасов.

Според него Филчев има мотив да се разправя с прокурора Николай Колев и е известно, че е имало тежък конфликт между двамата. При Филчев всяко едно пъклено дело имаше версия кой е виновен, коментира Атанасов версията на Филчев, че убийството на Колев е свързано с участие в наркотрафик.

Атанасов нарече Филчев зъл гений, който трябва да бъде подложен на психиатрична експертиза. Попита също с какви пари учи синът му в Швейцария, с какви пари е ходил да се лекува в чужбина и т. н.

По-късно през деня обаче премиерът Борисов съобщи, че в нощта на убийството на прокурора Николай Колев тогавашният главен прокурор

Никола Филчев е поискал да се направи всичко за разкриване на престъплението
.

Сега истината за убийството на прокурор Николай Колев ще излезе - имаше достатъчно данни, всички те са събрани надлежно, всичко е предадено на прокуратурата и мисля, че убийството на прокурор Колев ще излезе, каза премиерът. По време на убийството изпълняваше Борисов длъжността главен секретар на МВР.

Борисов заяви, че голяма част от събраните данни по случая ги помни наизуст и смята, че оперативните работници също ги помнят. "В интерес на справедливостта трябва да кажа, че в нощта на убийството главният прокурор Никола Филчев ми се обади и ми каза да работим с всички сили по разкриването на това убийство. Ние сме работили перфектно по този случай, но не мога да кажа дали същото са правили и прокурорите, които са разследвали това дело", каза министър-председателят.

В началото на седмицата вътрешният министър Цветан Цветанов каза, че има нова хипотеза за атентата срещу прокурора Николай Колев и спомена като поръчител на убийството Никола Филчев.

"Сега някой дела се дънят, защото едно от двете неща е грешно - или съдът, или прокуратурата. И двете са грешни - в едни от случите прокуратурата не си върши работата, а в други, както беше с "Килърите", съдът не си върши работата", сподели премиерът.

Борисов похвали реализираните две операции от страна на МВР в последното денонощие.
Коментари 386
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

386 коментара
 
- Скъпа, къде си? - Карам в задръстване. - Голямо ли е? - Ами не знам! Аз съм първа...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Цинизмът е лукс, който не можем да си позволим&quot;</p>

"Цинизмът е лукс, който не можем да си позволим": Време е ООН и международното право да бъдат изведени от Запада

Свят Преди 9 минути

Вече има усилия от страна на държави от Глобалния юг за изключване на Израел от ООН

Може ли Украйна да оцелее без помощта на САЩ

Може ли Украйна да оцелее без помощта на САЩ

Свят Преди 41 минути

Зеленски разкри, че първите дни на войната са били "изключително трудни" без подкрепата на САЩ

Панама опровергава САЩ: Няма безплатен транзит за американски кораби

Панама опровергава САЩ: Няма безплатен транзит за американски кораби

Свят Преди 42 минути

Марко Рубио предупреди,че ако Панама не предприеме действия, САЩ ще вземат „необходимите мерки“

Иззеха голямо количество вейпове, райски газ и тютюн при акция на полицията в София

Иззеха голямо количество вейпове, райски газ и тютюн при акция на полицията в София

България Преди 45 минути

Задържани са трима души, повдигнати са им обвинения

<p>Нова атака срещу украински наборници</p>

Нова атака срещу украински военен наборен център

Свят Преди 1 час

Tова е деветата подобна атака срещу център за вербуване тази година

<p>Теменужка Петкова обясни за &quot;дупките&quot; в бюджета</p>

Петкова: Неразплатени разходи за над 4 млрд. лева са прехвърлени към бюджета за 2025 година

България Преди 1 час

Това заяви финансовият министър на изслушване в НС относно точните размер на забавените за 2024 година бюджетни плащания

<p>Мъж излезе с нови шокиращи обвинения срещу Пъф Деди</p>

Мъж излезе с нови шокиращи обвинения срещу Пъф Деди

Свят Преди 1 час

След като пил напитка, дадена му от рапъра, мъжът установил, че панталоните му са били свалени и Комбс го е опипвал

Снимката е илюстративна

Втори шанс: Украинските затворници, които се бият на фронта

Свят Преди 1 час

За украинските затворници на фронта, обособени в специална бойна част, войната е втори шанс

От 1 април: НЗОК ще контролира рецептите в реално време

От 1 април: НЗОК ще контролира рецептите в реално време

България Преди 1 час

Тестовият период ще започне към края на месец февруари

<p>Температурите в Арктика скочиха с 20&deg;C над нормата</p>

Температурите в Арктика скочиха с 20°C над нормата и над точката на топене на леда

Свят Преди 1 час

"Ледът ще продължи да изчезва, докато температурите продължават да се покачват"

Иран с остра реакция срещу плана на Тръмп за Газа: Идеята е "скандална"

Иран с остра реакция срещу плана на Тръмп за Газа: Идеята е "скандална"

Свят Преди 1 час

"Това е безпрецедентна атака срещу фундаменталните принципи на международното право и Устава на ООН", каза говорителят на иранското външно министерство

<p>През 2024 г. смъртните случаи в Украйна надхвърлиха ражданията</p>

Доклад: През 2024 г. смъртните случаи в Украйна надхвърлиха ражданията почти с 3 към 1

Свят Преди 1 час

Херсонска област отчете най-нисък брой раждания

Политика или бизнес? Как Тръмп вижда Близкия изток

Политика или бизнес? Как Тръмп вижда Близкия изток

Свят Преди 2 часа

„Сериозните лидери преследват реални решения, а не сделки с недвижими имоти“

<p>Борисов за назначенията от кабинета: Всички те са съгласувани</p>

Борисов за назначенията от кабинета: Това си е работа на премиера, всички те са съгласувани

България Преди 2 часа

"Най-вероятно не се е справяла с работата си", коментира той по повод освобождаването на Людмила Петкова от поста на зам.-финансов министър

<p>Google&nbsp;слага край на&nbsp;това</p>

Google прекратява програмите за многообразие при набиране на персонал

Свят Преди 2 часа

В първия си ден след завръщането си в Белия дом президентът подписа указ, с който обяви за „незаконни“ програмите и политиките за многообразие