Но одното събрание прие Стратегията за национална сигурност на България след четиричасово обсъждане. "За" гласуваха 120 депутати, против нямаше, а 23-ма се въздържаха.
В изказването си пред депутатите премиерът Бойко Борисов отбеляза, че е
бил поканен и президентът
Георги Първанов, който не присъства.
От прессекретариата на държавния глава
съобщиха, че не са получили официална покана от Народното събрание за
участие на президента в дебата. Късно снощи шефът на кабинета на
Министерски съвет устно е отправил поканата към шефа на президентския
кабинет.
"Надявам се, че парламентът ще има
политическата воля да работи за приемането на законите, свързани със
Стратегията за национална сигурност, и
няма да се поддава на текущи
скандали, свързани с флашки, "патрашки"
и други подобни измислени и
стоящи вън от дневния ред на обществото въпроси", каза депутатът от "Атака" Венцислав
Лаков.
Йордан Бакалов от Синята коалиция смята, че вносителите
"са напипали" основните рискове, но е пропуснат много сериозният, особено за
българската държава, проблем - неграмотността.
Стратегията прави
модерен, наред с това и верен, прочит на
Конституцията по отношение на основополагащите категории "нация" и
"национална сигурност",
като основани на единното гражданство, заяви Лютви Местан. Според депутата от ДПС това е
много важно, защото ще позволи България да разгръща адекватна и
интеграционна политика в условия на съхранена етнорелигиозна
идентичност на своите граждани.
Според председателят на ПГ на Коалиция за България (КБ) Сергей
Станишев левицата не е подкрепила стратегията заради разминаването между приоритетите и политиките, заложени в нея, и практиката на воденото от ГЕРБ правителство. По време на дебатите
КБ настоя правителството да организира национален референдум за строителството на АЕЦ "Белене".
Начертайте график за близките 50 години и покажете каква ще бъде цената на електроенергията с или без "Белене", в това число след затварянето на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" и хората ще решат, призова в декларация от името на левицата Румен Петков.
Той отбеляза, че голяма част от оскъпяването на проекта се дължи на голямото му забавяне - две години правителството не може да вземе решение за строителството. Според него става дума за защита на интересите на собствениците на частните въглищни централи и соларните и вятърни централи, които след изтичане на договорите им за изкупуване на енергията на непосилно високи цени, ще трябва да излязат на пазара и да се конкурират с по-ниската цена на ядрената енергия.
С около 18 пъти ще се вдигне цената на тока, ако не се построи "Белене", или не се организира нова ядрена мощност, заяви премиерът Борисов. Ако не започнем да строим "Белене" и бъдат спрени 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", при цените на електроенергията от ветрогенераторите и соларните парковете,
след 15 години икономиката на България ще банкрутира,
заяви той и добави, че това е заварил в следствие на синьото и червеното управление до сега. Премиерът посочи, че на последния Съвет в Брюксел е взето решение новите реактори, които ще се строят, да отговарят на най-високите критерии за сигурност.
Кой ще каже в Европа кои реактори са сигурни, дали след 15 години няма да се повтори сагата с първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй", каза той. Знам какъв риск крие забавянето на строежа на "Белене", но искам да е гарантирано, че тези реактори ще са безопасни, искам от Европа да ми го потвърдят още веднъж, заяви Борисов.
Той добави, че икономическият министър Трайчо Трайков е изпратил писмо до еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер дали този тип реактор ще работи още 70 години. Борисов посочи, че, ако отговорът е положителен, е готов да се дебатира по проекта "Белене" в парламента.
Станишев подкрепи идеята за дебати за "Белене" в парламента и изрази надежда председателят на Народното събрание да ги инициира в най-скоро време.
Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров отбеляза, че "кашата" по проекта "Белене" е била забъркана от тройната коалиция. Той отбеляза, че предишното правителство е подписало споразумение за централата, без някой да й знае цената. Ако въобще на България й трябва допълнителна мощност, още един реактор в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде много по-евтин, смята Димитров.
Борисов: Без "Белене" токът поскъпва 18 пъти
Парламентът прие стратегията за националната сигурност без гласове "против"; БСП поиска референдум за "Белене", премиерът обеща парламентарно обсъждане
25 февруари 2011, 16:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!