Колкото повече пътувам и опознавам Балканите, толкова повече си мисля дали умишлено не сме държани в миналото без инфраструктура, каза премиерът Бойко Борисов на срещата на бизнеса между Албания и България в рамките на официалната му визита в Тирана.
Не е нормално между столиците на нашите държави да се пътува над 10 часа, пътищата да са в безобразно състояние, добави той.
Като отбеляза силния интерес към бизнес форума - много правостоящи в залата и над 20 камери, Борисов каза:
"Приемам го преди всичко с посланието, което днес двете правителства на България и Албания изпращат към бизнеса и към двата народа: във време на финансово-икономическа криза трябва да бъдем много по-бързи, много по-гъвкави, много по-конкурентоспособни, да развиваме пазарите на двете държави, да си помагаме, да намерим най-сполучливите места за инвестиции".
"Направим ли си ж.п. линиите и магистралите Балканите ще изглеждат по друг начин. От Тирана през Скопие ще се стига бързо до Дунав мост 2, до Истанбул и до пристанище Бургас", посочи българският премиер. Толкова много стоки, бизнес, които нашите компании може да правят, но с какво ще ги докарате до България или обратно, допълни той.
Не съм историк, но
не си спомням досега да има такова единомислие за бъдещето на Балканите
и това ме прави оптимист, заяви Борисов.
Транспортен коридор № 8 на Балканите може да бъде изграден по същия начин, по който България и Румъния успяха да изградят Дунав мост 2, подчерта той.
Отношенията между двете страни са прекрасни в политически план, но днес има нужда от икономическо сътрудничество, каза албанският премиерът Сали Бериша пред участниците в бизнес срещата.
Бериша посочи, че Албания не е изпадала в рецесия, а туристите през миналата година достигат 4 милиона души.
В Албания фирма се открива за 30 минути на цена само едно евро, а скоро то ще може да се прави през интернет, каза Бериша.
Страната планира да изгради 440 ВЕЦ-а, като сега има концесии за 120 в които са инвестират 3.2 млрд. евро. Има място и за вашите инвеститори, заяви албанският премиер.
Той отбеляза, че Албания решително инвестира за подобряване на пътната инфраструктура.
"Днес съм тук, за да обещая пред българските бизнесмени, че албанското правителство и институциите на албанската държава ще направят всичко възможно техните проекти да имат успех в Албания. Насърчавам албанските бизнесмени да разгледат сериозно и въпроса да инвестират в България. Шансовете за успех са огромни", каза Сали Бериша.
До приемането на България в Европейския съюз, България заема 4–5 място във външната търговия на Албания. След приемането на България в ЕС се отчита увеличаване на стокообмена на Албания с някои от съседните страни, но не и с България, поради наложени мита за някои видове стоки.
По-големите български инвестиции в Албания са в секторите на хранително-вкусовата промишленост, банковото дело, добивната промишленост, строителството и инфраструктурата.
Предстои пускане в експлоатация на първата водноелектрическа централа в Албания, построена с българско оборудване.
Перспективни за двустранното сътрудничество се смятат секторите: строителство на пречиствателни станции, колектори, депа за твърди отпадъци, пътно строителство, хранително-вкусова промишленост, електроника и информационни услуги, винопроизводство, парфюмерия и козметика, мебелно производство и др.
16 дружества с албанско участие и две търговски представителства са регистрирани в момента в Търговския регистър на Българската търговско-промишлена палата. Очаква се бройката на съвместните предприятия да се увеличи.
Днес столичният кмет Йорданка Фандъкова подписа меморандум за сътрудничество с кмета на Тирана Лулзим Баша.
Сътрудничеството ще бъде в областта на инфраструктурата, особено метрото и трамвайните линии, изграждането на пречиствателна станция. Очаквам с удоволствие да видя това, което е направено в София, каза Лулзим Баша.
Кметът на Тирана декларира подкрепа за кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!