П ремиерът категорично отрече да има някаква задкулисна сделка с Турция за екстрадирането на бизнесмена Абдуллах Бююк, но призна пред „Здравей, България” по NOVA, че България е много уязвима по отношение политиката на Анкара.
„Аз съм изключително притеснен”, заяви Борисов. „Изправени сме пред огромна криза между Турция и Европейския съюз”, подчерта той.
„Криза, в която управниците им си отправят най-тежки закани. Канцлерът на Германия и от Вишеградската четворка казват: Никаква Турция. Историята показва, че обикновено Османската империя стига до Австрия, там вече Западът я спира”.
„Ние с Турция в момента трябва да се опитаме да градим възможно най-добри отношения. Ако трябва на всичките да ни вземат главите, но не трябва да допуснем мигрантската вълна да влезе в България”, категоричен е Борисов. Той подчерта, че „потокът на бежанците вече няма накъде да се оттича”. Границата със Сърбия е много добре охранявана, Австрия не пуска бежанците, а Германия ги връща.
Премиерът обясни, че е възложил на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова да направи проверка по случая с Абдуллах Бююк, който е само един от 25 000 и ако има виновен, да бъде уволнен.
„В Турция няма смъртно наказание”, посочи Борисов. Той посочи, че ако Турция бъде обявена за „несигурна държава”, България става първата сигурна страна по имигрантския път – „това означава всичко, което е в Европа, да се върне у нас”.
„Голямата цел, която трябва да имаме, е Турция да третира България по различен начин”, заяви премиерът.
„С едно кимване на глава - защото на границите ни от едната страна е Крим, от другата - Турция, се взимат решения там. Сигналите, които сме получавали за Турция, са за още много граждани. Има наредби, закон, който трябва да се спазва”, каза Борисов.
„Ни най-малко не сме по-лесни, просто сме страшно уязвими. Какво значи ще: Ще залеем Европа с бежанци? Когато тази Европа е заградена отвсякъде. Това значи ще залеем България”, подчерта той.
„По тази тема Турция, аз знам че трябва да се опитам всячески да запазя отношенията с премиера Йълдъръм и президента Ердоган”, категоричен е Борисов.
Той каза, че България ще строи АЕЦ „Белене”. По думите на премиера съдът в Женева вече е казал, че страната ни трябва да плати около милиард и двеста милиона лева за централата.
„Тук вече не става въпрос дали искаме или не два реактора, а да си платим. Хипотезата не е трябва ли ни Белене, а какво да правим с реакторите, които ще платим. За „гьола” досега сме дали 708 млн. евро. До тук почти 3 млрд. лв. са похарчени”, каза Борисов.
„Белене трябва да се строи, тя вече не е хипотеза. В противен случай ще имаме много скъпи реактори в някой музей”, подчерта премиерът и добави, че се надява да привлечем частни инвеститори за изграждането на атомната електроцентрала.
Според Борисов строежът на АЕЦ „Белене” не означава, че България се преориентира от НАТО и ЕС към Русия и Турция. Става въпрос за българския икономически интерес, посочи премиерът.
„Преди два месеца ние говорихме за общи учения и патрули на територията на Черно море с Турция срещу Русия. Тогава Турция и Русия бяха едва ли не във военни събития, сваляха си самолети, мразеха се. Сега ситуацията е съвсем различна”, посочи Борисов.
„Не съм готов да си мисля, че бих могъл да се кандидатирам за президент”, каза той.
И уточни: „Ако днес са президентските избори, ще има три големи въпроса, защото голямата власт е в кабинета. Въпросът е кой ще бъде премиер, кой ще държи коалицията при крехкото мнозинство в парламента”.
Според Борисов ГЕРБ е „силна и ще оцелее”, тъй като партията има добре изградени местни структури и вече се е доказала и в опозиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!