Бюджетът за 2010 г. е реален - няма да има правило за ползване на 90% от приходите - ще се ползват всички заложени средства, каза пред журналисти в Министерския съвет вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
След 15 юни, ако видим, че икономиката се стабилизира и има повече приходи, може да се вдигнат и разходите, каза Симеон Дянков.
В проектобюджета за следващата година е предвиден 0,7% дефицит, заради вноската ни за членство в ЕС, която е на стойност 779 млн. лв., заяви Дянков.
"Бюджетът е балансиран,
защото у нас има Валутен борд. С този бюджет ние можем да кандидатстваме за включване във валутния механизъм ЕРМ 2 (наричан "чакалнята" за Еврозоната)", каза той. Проектът за Държавен бюджет за 2010 г. ще бъде внесен утре в Народното събрание.
Бюджетът ще е труден и затова днес е бил гласуван в правителството поименно, по предложение на премиера Бойко Борисов, и е бил приет единодушно.
Основните параметри, залегнали в него, са съобразени с целите на фискалната политика на правителството. Разпределението на държавните разходи е в съответствие с приоритетите и антикризисните мерки на кабинета.
Планираните приходи по консолидираната фискална програма за 2010 г. са 26,4 млрд. лв., което е 41,6 на сто от БВП. От тях данъчните се очаква да бъдат 20,9 млн. лв., а неданъчните - 3,4 млрд. лв.
През следващата година помощите, от които основен дял имат тези от европейския бюджет, са разчетени на 2 млрд. лв.
През 2010 г. се очаква спад на БВП от 2%, курс на долара от 1,45 лв. и инфлация от 2,2%.
Приоритетите в разходната част на Бюджет 2010 са социален сектор, образование, здравеопазване, екология, пътна инфраструктура. Размерът на разходите в социалния сектор е 37,3 на сто от общите разходи или 15,3% от БВП.
Основната цел на
пенсионната политика през 2010 г.
е запазване на нивото на осигурителна защита за хората в пенсионна възраст и подобряване на финансовата сигурност за възрастните хора в най-уязвима позиция.
През следващата година се предвижда да бъде въведена т. нар. "добавка за старост" към пенсиите на хората над 75-годишна възраст. Oсъвременяването на пенсиите ще става по гъвкав механизъм, съобразен с икономическото развитие, състоянието на бюджета, темповете на нарастване на осигурителния доход, инфлацията и динамиката на заетостта.
Публичните разходи за образование -
през последните години са отделяни над 4% от БВП, като с бюджета за 2010 г. се предвижда това равнище да е 4,2% от БВП. Това изисква по-ефективно разходване на средствата чрез приоритизиране на мерките за повишаване на качеството на образованието и осигуряването на равен достъп.
Разходите за здравеопазване се запазват
на нивото от 4,2% от БВП, като номиналният им размер е 2,6 млрд. лв. Инвестиционните разходи, планирани в Бюджет 2010 г., са приоритетно насочени към екологична и пътна инфраструктура.
Общият размер на капиталовите разходи по консолидираната фискална програма възлизат на 6,1% от БВП, в т. ч. 3,0% инвестиции с източник националния бюджет и 3,1% от БВП - средства от ЕС.
Предвидените разходи за опазване на околната среда са 1,6% от БВП.
Политиката по доходите в бюджетния сектор
ще бъде съобразена с възможностите на държавния бюджет и ще се стреми към по-пълно обвързване на работните заплати с производителността на труда.
През следващата година ще се запази достигнатото номинално равнище на средствата за работна заплата по отделните бюджетни организации и дейности. След 2010 г. принципът, който ще се следва, е запазване на достигнатото през предходната година съотношение на средствата за работни заплати и физическия обем на БВП.
По такъв начин нарастването на средствата за работни заплати ще зависи от темповете на възстановяване на българската икономика. Правителството одобри
бюджетната прогноза за 2010-2012 г.
и прие разходните тавани по първостепенни разпоредители с бюджетни кредити.
Mакроикономическата прогноза е изготвена на базата на допускания за свиване на икономиката през 2010 г. и стартиране на процес на възстановяването й през 2011 г. Очаква се през 2011 г. икономическият растеж да започне да се ускорява поради преодоляване на проблемите с ликвидността и възстановяване на доверието.
Очакваното ниво на икономическия растеж през 2012 г. е 4,8%. По отношение на Консолидираната фискална програма за периода 2010-2012 г. е заложен минимален дефицит съответно 0,7% от прогнозния БВП за 2010 г. и 0,4% от БВП за 2011 и 2012 г.
Като основна мярка за постигане на устойчивост на макроикономическата система е спазен ангажиментът за поддържане на балансиран национален бюджет за периода до 2013 г., в който не са включени средствата от европейските фондове и програми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!