Това заяви Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията на дискусия в парламента.
Националното изследване на престъпността е направено по международнопризната методика и се извършва от 10 г. в България.
Средно за България съобщенията в МВР за битови престъпления са по-малко, отколкото в страните в ЕС, продължи Безлов. Най-големите разлики са при кражбата на части на автомобили.
За уличната и организираната престъпност хората мислят, че от 2010 г. уличната изпреварва организираната.
В страните от ЕС, с които се сравняваме, макар че данните от тях са от 2005 г. изследванията сочат, че до 2008 г. българската статистика е отчитала спад, но от 2010 г. нарастват определен вид престъпления - напр. взломните кражби по домовете.
Положителен момент у нас е спадът в кражбите на коли, спадат откупите в периода 2009-2010 г.
Но най-големият проблем са кражбите от жилища - от домове, мазета, селскостопански дворове и се обяснява с кризата.
Измамите по телефони са засегнали 23% от хората.
В бъдеще трябва да очакваме, че безработицата ще расте и докато там няма промяна, няма да има промяна в позитивна посока и срещу битовата престъпност, отбеляза Безлов. Ако имаме стабилизация на икономиката, вероятно ще се усети краят на кризата, но ако това не стане, проблемът ще остане, каза той.
В момента започваме да подготвяме Национална стратегия за превенция на престъпността, но трябва
да прекратим порочната практика да пишем голямо количество стратегии, а да няма резултатност,
заяви вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. Конвенционалната престъпност не е само функция и задължение на МВР, тя е социален проблем предимно в райони с висока безработица и демографски срив, започна описанието на проблема министърът.
Според него трябва да има реално отчетени жалби и тази статистика в МВР да съответства с тези на прокуратурата и на съда.
Днес, с развитието на технологиите се обменят по-лесно лични данни, перат се по-лесно пари от организираната престъпност, продължи той. Отчитаме през последните 2 г., че имаме намаляване на тежката организирана престъпност, намаляване на престъпленията срещу личността, намаляване на кражбите на лични МПС, но заради кризата се увеличава конвенционалната престъпност, убеден е той.
Цветанов изрази надежда, че с излизането ни от кризата, тази статистика ще отива в по-добра посока. Министърът отчете, че през последните години едно от престъпленията, които предизвикват сериозни щети за държавата е
безпрецедентната кражба на черни и цветни метали.
Има случаи физически лица да предават кабели с дължина 100 м и изрази учудване как това е допустимо да се случва. По-добре е да защитим националната инфраструктура и гражданите, отколкото да създадем послания за криминализиране на подобен вид дейност, посочи министърът. Тук се говори и за липсата на контрол при предаване в изкупвателните пунктове на важни за страната паметници по повод събития от миналото.
Националната интегрирана система трябва да е работеща и ефективна, имаме ясна представа за проблемите, подчерта той. Няма как да обясним на хората, че провинените лица се съдят по 10 г., като след този период често получават амнезия за случилото се, смята Цветанов.
Затова правителството прави промените в НК и НПК - дознателите в МВР да се занимават с по-сложните дела, а служителите събират годните доказателства - увеличаваме административния капацитет, подчерта министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!