Това става ясно от документи, публикувани от агенция БГНЕС.
Скандалният терен в курортния град бе продаден на 27 ноември миналата година от земеделското министерство за 581 212 лева (20 лв. на кв.м). На следващия ден той бе препродаден от купувача на седем пъти по-висока цена - 4 млн. лева (138 лв. на кв.м), припомня БГНЕС.
Проверката на действия на Боянова от 2011 г. е била възложена от премиера Бойко Борисов, а след изготвянето на документа на заключенията му има неговото "Да".
Сигналът за нея е от 4 ноември 2011 г., подаден от Маргаритка Астраджиева, която е била зам. – председател на комисията за оценка на стратегиите на местно развитие.
Копие от доклада е изпратено и на директора на ОЛАФ Джовани Кеслер
В него се твърди, че ръководството на аграрното ведомство е допуснало нарушения при одобрение на Местни инициативни групи (МИГ) по мерки по ПРСР.
Проверката е за дейността на заместник – министъра на земеделието и храните, на когото Мирослав Найденов е възложил да контролира дейността на дирекция "Развитие на селските райони".
Според написаното Боянова и нейният екип са правили опити за намеса в работата на комисия за оценка на стратегии за местно развитие, подадени от МИГ. Тя е искала информация за оценката и взетите решения.
Според доклада през юни 2011г. председателката на комисията е била повикана в кабинета на Боянова, "където е поискано да докладва за напредъка на работата на комисията и е била питана за конкретни заявления-дали са одобрени и дали ще получат финансиране".
Отговорът е бил отрицателен и два дни по-късно със заповед на Мирослав Найденов съставът на комисията е сменен – отстранени са председателят, заместникът му и някои от нейните членове.
С нова заповед на министъра, но подписана от Светлана Боянова, е наредено да се направи повторна техническа оценка на представените стратегии.
Маргаритка Астраджиева смята, че тази повторна оценка цели "манипулиране на резултатите от оценката".
От проверката на инспекторите става ясно, че всъщност данните в този сигнал се потвърждават – част от състава на комисията, включително и председателят Демина Байрактарска, зам.-председателят й и част от членовете действително са сменени, направена е повторна оценка, а при нея част от оценките на някои МИГ са завишени.
Боянова подписва обаче заповед на министъра на земеделието през юни 2011г. и за председател на комисията за избор е назначена Елена Иванова на мястото на Демина Байрактарска. Зам.-председател става пък Владислав Цветанов, сменен е и секретарят и членове на комисията.
Основанията да се подпише тази заповед е одобрен от самата Боянова доклад, в който е посочено, че срещу Байрактарска е започнало дисциплинарно производство. Другите промени пък се мотивират със служебна ангажираност. На подменената комисия се възлага и да извърши повторна техническа оценка на представените стратегии за местно развитие и на кандидатите на МИГ.
Контролът за изпълнението на тази заповед Светлана Боянова възлага сама на себе си. Докладът на Инспектората е даден на Министерство на земеделието в началото на 2012 г. за отстраняване на допуснатите нарушения. Една година по-късно, включително и след скандала с дюните от Несебър, не са взети никакви мерки срещу нарушителя.
В отговор от Министерството на земеделието отрекоха да има нарушения при класирането на стратегиите на Местните инициативни групи
Инспекторатът на Министерския съвет не е открил такива нарушения, съобщиха от пресслужбата на МЗХ.
В изготвения от Инспектората доклад са направени препоръки на база извършената проверка, които са изцяло от административен характер
От своя страна земеделското министерство е предприело действия за изпълнение на препоръките - спешни мерки за преодоляване на изоставането по ос 4 на ПРСР, актуализиране на нормативната уредба, обявяване на конкурс за директор на дирекция РСР, осигуряване на стабилитет на служителите на дирекция РСР и недопускане на констатираните в доклада слабости, заявяват още от ведомството.
Първата комисия за оценка на стратегиите допуска сериозен пропуск в работата си като не посочва задължителните мотиви към крайното класиране.
По тази причина зам.-министър Светлана Боянова в качеството си на ръководител на Програмата за развитие на селските райони назначава нова комисия, тъй като липсата на изрични мотиви за определяне оценката по конкретните критерии поставя под съмнение обективността при определянето на индивидуалните оценки, а също така не предоставя възможност за изготвянето на мотивиран доклад до министъра на земеделието и храните за одобрение или отхвърляне на всеки един от кандидатите.
Освен това липсата на детайлна, задълбочена и добре обоснована мотивировка е в разрез с ПРСР, където изрично е посочено, че трябва да се извършва детайлна оценка на постъпилите предложения.
Също така в първата комисия са установени и редица административни пропуски и неокомплектоване на документите, на база на които се извършва финалната оценка и класиране на МИГ.
Заместник-министър Боянова в качеството си на контролиращ работата на комисията за избор, е предприела действия за защита финансовите интереси на ЕС, спазването на принципа за добро финансово и целесъобразно управление на средствата, съгласно които всеки разход по ПРСР трябва да е обоснован, пише още в съобщението на МЗХ.
Промените в комисиите са направени с цел ускоряване на работата по избор на стратегии, тъй като преди това от 2008 г. не са усвоявани средства по ЛИДЕР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!