Р егионалният министър Лиляна Павлова представи план за начина, по който ще започне санирането на панелни и стоманобетонни сгради от 2015 г.
„В Бюджет 2015 са заложени 1 млрд. лв. държавна гаранция за националната програма за саниране на многофамилните жилища“,
обясни тя на брифинг в Министерския съвет.
„Като погледнем какво е състоянието на 70 259 сгради – панелни и стоманобетонни , които представляват 1,123 млн. жилища – те трябва да бъдат санирани“, посочи Павлова. От тези жилища 82 на сто от панелните се намират в 28-те големи града.
„Министерството на финансите ще предостави държавна гаранция на Българската банка за развитие.
Най-важното е, че говорим за 100% безвъзмездно финансиране от държавата,
така че собствениците няма да имат никакъв финансов ангажимент“, каза още Павлова.
По думите ѝ ангажимент има етажната собственост, която трябва да регистрира сдружение на собствениците и да кандидатства пред общината за желание за включване. За тяхна помощ има разработени типове документи.
Програмата включва пълна енергийна ефективност, изолация на сградата, смяна на хоризонтални и вертикални щрангове, при желание на собствениците, покриви, общи части. Всяка сграда, която се включи в програмата ще получи и жилищен паспорт.
Програмата ще започне от най-големите сгради в страната, които са панелни или стоманобетонни и имат не по-малко от 36 обекта със жилищно предназначение.
В програмата не могат да участват поотделно вход или два от дадена сграда, а единствено цялата. По думите на Павлова няма да бъде проблем, ако в сградите вече има санирани апартаменти, като няма да бъде необходимо собствениците да подменят отново дограмата, например.
„Ще трябва да има обаче цветова унификация“, допълни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!