К ъде в Европа „си струва“ да бъдеш политик или кой колко взима в парламентите на стария континент. Ирландско издание е изискало информация от парламентите и правителствата на европейските държави.
Оказва се, че най-изгодно е да си политик в Италия, пише NOVA.
Депутатите в парламента в Рим са най-добре платените в Европа.
Получават повече от 10 хил. евро на месец, но това донякъде е краткосрочна инвестиция, като се вземе предвид колко често в Италия има политически кризи и извънредни избори. В топ 3 е и германският Бундестаг. Депутатите там си докарват близо 10 хил. евро.
Само в Албания има по-ниска минимална заплата
Гръцките депутати трябва да върнат януарските си заплати
Нашите депутати са предпоследни в класацията. Печелят по около 1500 евро. След тях са само румънските народни представители. Тези 1500 евро обаче не включват допълнителните пари, които родните депутати си докарват от участие в комисии, от командировъчни и бонуси.
Освен това
класацията се обръща напълно, когато съотнесем заплатите на политиците към Брутния вътрешен продукт на глава от населението
– т.е. към стандарта на живот във всяка страна. Тогава се оказва, че положението на нашите депутати далеч не е толкова окаяно.
По тази статистика те скачат с повече от 20 места нагоре в класацията и акостират на пето място. Доходът им е близо три пъти колкото БВП на човек и това, без да броим колко пари спестяват българските политици от режийни разходи, защото се возят в служебни коли, а някои от тях живеят и във ведомствени апартаменти.
За сравнение в тази класация холандските депутатите са повече от 10 позиции след нашите – на 17-о място. Те са известни с това, че никога не ползват служебен транспорт, а са най-страстните колоездачи в Европа и ходят на работа с велосипеди. В Холандия пред парламента и министерствата почти няма паркинги, а там, където ги има, струват солено и чиновниците си ги плащат от джоба.
Интересно е за какви пари ще се бори бъдещият служебен премиер и малко или много са те в сравнение с доходите на евроколегите му. Оказва се, че новият премиер ще трябва да наследи Бойко Борисов на почетното последно място в класацията на доходите. Той не си докарва и 3000 евро. За сравнение
Ангела Меркел взима 27 246 евро на месец. Тя е най-скъпо платеният политик на Стария континент.
Какъв обаче е доходът на премиера спрямо стандарта на живот? Класацията отново придобива други измерения. Рязко се оказва, че българският премиер не е чак толкова беден – не в сравнение с колегите си от Европа, но в сравнение със сънародниците си. Тук той скача с цели 20 места нагоре и от последен става осми. Последен става премиерът на Люксембург Ксавие Бетел. Месечният му доход е около 15 хил. евро, но се оказва, че по стандартите на страната това не е чак толкова впечатляваща сума.
Все „скромната“ му заплата му стигна да покани 500 души на сватбата си с дългогодишния си партньор. Не се знае дали Европа ще го запомни като най-бедния премиер, но определено ще го запомни като първия министър-председател, който сключи еднополов брак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!