Барозу посъветва Орешарски да консултира назначенията
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу се срещна с българския премиер Пламен Орешарски   
Източник: БГНЕС
Пд дседателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова всички политически сили в България, които са загрижени за бъдещето на страната, да постигнат консенсус по ключовите въпроси.

Тази сутрин Барозу се срещна с българския премиер Пламен Орешарски. След срещата той подчерта, че е важно партиите в страната да постигнат минимум от национален консенсус по основните въпроси - нещо, което ще бъде в интерес, както на България, така и на ЕС.

Най-важните институции и теми не трябва да бъдат поставяни под въпрос,

подчерта председателят на ЕК. Ние директно заявяваме какво трябва да се направи на национално ниво. "Напоследък публикувахме специфични препоръки към страните, които се надявам, че ще бъдат одобрени от Европейския съвет. Много от изискванията трябва да се свършат на национално ниво, но ЕС може и ще подкрепи тези усилия", обеща Барозу.

"Обсъдихме детайлно настоящата политическа ситуация в страната. Наясно съм, че политическата обстановка е напрегната и рефлектира на желанието на българското общество да види реформи, както и интеграция в политическата система", подчерта председателят Барозу.

"Оценявам гаранциите, които получих от премиера. Бях ясен с него, че притесненията са ни относно развитието в някои от областите, които посочихме преди няколко години", добави той. Барозу заяви, че е

посъветвал Орешарски да бъде мъдър и да консултира ключовите назначения,

особено на тези постове, които касаят борбата срещу корупцията и организираната престъпност. "Кандидатите трябва да имат много високо ниво на доверие. Говорихме, че водим дискусии по важните проблеми и този въпрос ще бъде решен преди следващия доклад в края на годината", заяви председателят на ЕК.

Той е категоричен, че реформите в България трябва да продължат, включително в икономическата област. "Обсъдихме детайлно европейските фондове, които са критични за България. В момента фондовете от ЕС са основния източник на приходи в страната и ние искаме да сме сигурни, че тези пари се използват за добри каузи и инвестиции, просперитет на България", подчерта Барозу.

В контекста на събитията от последната седмица Барозу обясни, че Механизмът за сътрудничество и оценка ще продължи.

"Ние ще продължим да работим за доверието на нашите партньори от общността",

каза Орешарски на пресконференция в Брюксел след среща с Барозу. По-късно ще се срещне и с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

"Никога не съм бил привърженик да определям конкретно срокове, които не зависят само от едната страна. Когато ме питаха кога ще влезем в еврозоната, отговарях по същия начин: ние работим, а с партньорите ще се разберем кога ще стане това", коментира Орешарски след срещата с Барозу.

"Когато страната се присъединяваше към ЕС, доверието на европейските институции беше необичайно високо в сравнение с други страни-членки. Радвам се, че тази подкрепа се запазва и сега, макар и на малко по-ниски равнища. В българското общество има недоверие към местното лидерство. Това не е нов феномен, той съществува в последните десетилетия", подчерта Орешарски.

Той е благодарил на Барозу за топлия прием, запознал го е със ситуацията в България в момента, както от политическа, така и от социално-икономическа гледна точка. Уверих президента Барозу, че

аз ще продължа да правя усилия за нормализиране на политическата и обществената ситуация,

което е предпоставка и за успешното изпълнение на всички други цели на кабинета от социално икономическата сфера, добави Орешарски.

Той посочи, че е подчертал пред Барозу и големия интерес, с който България гледа предстоящия Европейски съвет.

"Уверих го, че гледаме много сериозно на препоръките на ЕК от семестъра и преобладаващата част от тях са елемент от нашите приоритети за управление. Ще положим усилия да се придвижим максимално следвайки тези препоръки", добави Орешарски.

Нов протест бяха организирали българите, живеещи в Бюрксел, преди срещата на Орешарски с Барозу. Още в 9 сутринта протестиращите бяха с плакати на български, английски и френски с надписи: "Г-н Барозу, не вярвайте на това, което ви казват!", "Срам за ЕС- Орешарски", "Мафия".

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Свят Преди 30 минути

Опасността от астероидни сблъсъци остава една от вечните теми на науката

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

България Преди 42 минути

Най-силният трус до момента е бил със сила 3.5 и е регистриран на 25 април 2025 г., в 10:43 ч. българско време

Мъж загина при трудова злополука край Варна

Мъж загина при трудова злополука край Варна

България Преди 1 час

В цеха има видеонаблюдение и тепърва ще бъдат гледани записите от разследващи полицаи

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Свят Преди 1 час

Вместо дъжд или сняг, природата понякога ни изпраща месо, кръв и дори слуз – странните валежи, останали в историята

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

Свят Преди 1 час

Той е идентифициран от гръцката полиция като Йоргос Мосхурис

36-годишен мъж е с четири прободни рани след сбиване

36-годишен мъж е с четири прободни рани след сбиване

България Преди 1 час

Извършителят се е укрил и се издирва

<p>Теменужка Петкова разкритикува президента Радев</p>

Теменужка Петкова разкритикува президента: Елиминираме ефекта на модела "Радев"

България Преди 1 час

Според него най-видимите резултати са заграбване на избори, власт и ресурси по още по-брутален начин, каза тя

Полицията разкри автоморга, "разфасовала" крадени автомобили

Полицията разкри автоморга, "разфасовала" крадени автомобили

България Преди 1 час

Иззети са общо 20 заличени двигателя, които са предмет на престъпление

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Свят Преди 1 час

Кардинал Роджър Махони е сред група от деветима кардинали и малък брой свещеници и епископи, които ще участват в ритуалите

<p>Служител на Тим Уолц нанесе щети за хиляди на Tesla</p>

Щети за хиляди, но без обвинения: Прокурор пощади държавен служител за вандализъм срещу Tesla

Свят Преди 2 часа

Липсата на наказателно преследване за скъпия вандализъм разпали недоволство сред полицаи и потърпевши

Как ще изглежда гробът на папа Франциск?

Как ще изглежда гробът на папа Франциск?

България Преди 2 часа

Съгласно волята на папа Франциск на надгробния камък на гроба му ще има изписано само неговото папско име и ще има кръст

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

В главната роля в новия епизод на „Елизабетско Podcast“ влиза Асен Блатечки – един от най-разпознаваемите актьори в България

<p>Невидимият убиец в отломките на Газа</p>

Тихият убиец след бомбите: Азбестът в Газа

Свят Преди 2 часа

Разрушителната война излага милиони на дългосрочен риск от рак и белодробни заболявания

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

Любопитно Преди 2 часа

Бившият телевизионен водещ сподели как протича животът му в момента със съпругата му Мейвис