Насърчавам министър-председателя да продължава реформите в съдебната сфера и борбата с корупцията, заяви председателят на Европейската комисия Жозу Барозу на пресконференция след срещата си с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет и откриването по-рано днес на втория диаметър на софийското метро.
Важни стъпки бяха направени,
но е необходимо усилието да продължи
от гледна точка на правителството и парламента, но и на съдебната власт, на медиите, на гражданското общество, посочи Барозу.
Всички трябва да настояват нещата да се подобрят в тази област, каза председателят на ЕК и допълни, че затова е важно какви нов Висш съдебен съвет и главен прокурор ще бъдат избрани, защото това ще бъде съдебната власт през следващите години.
Председателят на ЕК потвърди подкрепата на Комисията за влизането на България в Шенгенското пространство.
България отговаря на изискванията
и този въпрос трябва да бъде решен, колкото е възможно по-скоро, така че българските граждани да се ползват с всичките ползи на членството на страната в ЕС, каза Барозу.
"Радвам се, че България и премиерът Борисов в условията на сериозна икономическа криза, предприеха важни мерки по отношение на фискалната консолидация и стабилност.
България, по пътя на фискалната консолидация, може да запази доверието на финансовите пазари и със спокойно сърце може да иска финансиране на бъдещето си.
Освен това е много важно да се продължи по пътя на
реформата в посока на препоръките на ЕК от юни
Трябват реформи в пенсионната система, борба с бедността, административния капацитет и растежа на България", посочи още Барозу.
"Днес обсъдихме как може да работим заедно, за да продължим тласъка към реформи и да помогнем на българите в цялата държава.
В България в момента има може би най-висока подкрепа за ЕС, трябва да продължим в тази посока, да насърчаваме ценностите за справедливост и свобода", каза още председателят на ЕК.
Премиерът Борисов изтъкна усилията на правителството по усвояването на евросредствата.
Той подчерта и важността на строителството на магистралите, което развива бизнеса и привлича повече инвеститори.
"Това, което днес открихме - този подземен град,
е на половината от цената, която са изразходвали за гьола за Белене. Когато гражданите се возят на метрото, нека да запомнят това, че парите за метрото са на половината от цената за АЕЦ "Белене", повтори министър-председателят.
"Да съпоставим какво можем да направим с нашите си пари за гражданите на България през следващите години и дали трябва да ги заробим там, 22 млрд., защото ние в момента водим действително истинска битка за 14 млрд. евро за следващия програмен период, а близо толкова сме готови да хвърлим в "Белене", каза Борисов и коментира, че е "малко несъвместимо и несъизмеримо като тежест".
Аз се радвам, че господин Барозу е отчел истинската, голямата диверсификация, както и това, че в следващите месеци започваме газовите връзки с Гърция и Турция", добави той.
Борисов разкри и бъдещите планове за разширение на метрото до летището и до Бизнес центъра в столицата.
Освен това в следващия програмен период е предвиден скоростен трамвай, а и пари за магистрала "Хемус".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!