Устройство, подобно на банкомат, с което да се гласува машинно, предложи Пенчо Илиев от една от фирмите, които участваха днес в заседанието на временната комисия за изработване на проект за нов Изборен кодекс.
Илиев обясни, че този начин ще е достъпен и избирателите ще могат да се справят с него, тъй като всички хора са ползвали банкомат.
Идеята е да се издават карти за еднократно гласуване, гласоподавателят да влиза с картата в стаичката, да я мушка в устройството като в банкомат и също подобно на банкомат да избере номера на бюлетината и кандидата. След това ще се отпечатва бюлетина с уникален баркод.
Пенчо Илиев уточни, че има възможности устройството да е с тъчскрийн, но според него обичайните клавиши ще улеснят хората.
Машина с тъчскрийн предложи екипът на друга компания, в която участва и преподавател в УНСС, който е направил първата система за електронно изпитване.
Деян Йовков от тази фирма разясни тяхната идея - в избирателните секции да има няколко машини за гласуване и по една машина за контрол на идентичността. Машината за контрол на идентичността ще включва терминал, скенер за лични документи, камера и принтер. Тя ще се управлява със специализиран софтуер, свързан с ГРАО и системата за лични документи на МВР.
Машината за гласуване включва терминал с тъчскрийн, поне 22-инчов, и ще се управлява от софтуер с връзка с ЦИК. На екрана освен имената на кандидатите, ще се появяват зелен и червен бутон, съответно "избери" и "откажи".
Представител на друга фирма - Ивайло Велев, смята, че е по-добре да се запази и старият начин на гласуване, като бъде контролиран от електронни устройства. По този начин ще има възможност за двоен контрол. Според него може бюлетините да се печатат на място в избирателните секции и по този начин да има толкова бюлетини, колкото избиратели са се явили.
Според Велев не трябва да има връзка между идентифициращото устройство и устройството, което отчита гласуването, защото винаги може да остане съмнение доколко не се прави връзка между личната ти информация и гласуването.
Повечето производители дадоха като възможен срок за производство на машини за гласуване между 6 и 9 месеца.
Председателят на комисията Мая Манолова отбеляза, че целта е да се предложи универсална и проста машина, която да е лесна за ползване и в по-отдалечени населени места от хора, които не са работили с компютър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!