Ректорите на висшите училища са поканени да присъстват на всяко заседание на Министерския съвет, а за председателя на БАН това е задължително - за да оказват помощ при решенията.
Премиерът е помолил БАН и да подготви становище
как трябва да се разбира добросъседството с Македония
Възложили сме на БАН, по точката "Добросъседство с Македония", да ни развият един материал - какво да разбираме, когато отиваме да гласуваме в Брюксел, и да се изказваме с президента и другите длъжностни лица, каза министър-председателят Бойко Борисов.
Ректори на университети и председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров присъстваха на началото на днешното заседание на Министерския съвет, на което бе прието решение за
нова оперативна програма за наука и образование
Всички обявяваме образованието, науката и иновациите за приоритет, но парите по европейските програми не са в тази сфера, заяви премиерът преди Министерският съвет да приеме решението за новата оперативна програма.
От своя страна акад. Стефан Воденичаров каза, че "българската наука през последните 20 години не е получавала такава подкрепа, каквато получава днес".Повярвайте, че българските учени в скоро време ще ви зарадват с добри резултати, обърна се той към министрите и премиера.
Ректорът на СУ проф. Иван Илчев пък изрази надежда, че след приемането на това решение, до 2020 г. вече ще имаме български университет сред първите 500 в света.
Учените увериха премиера и министрите, че ще видят реални резултати от това, защото науката и образованието за първи път ще се финансират реално.
Миналият програмен период беше загубен в това отношение,
а България беше единствената държава в ЕС, която нямаше договорени средства за наука. Това за нас е голям ден отбелязаха представителите на науката.
Според тях с тази програма ще се създаде най-пряката връзка между наука, образование и бизнес, а това е отдавна желано.
Водещо ведомство по програмата ще бъде Министерството на образованието, младежта и науката.
Основната й цел ще е постигането на интелигентен растеж чрез повишаване качеството на научните изследвания и образованието.
От програмата се очакват конкретни резултати в пет приоритетни области - на научните изследвания и технологичното развитие, на връзката между образованието, бизнеса и трудовата заетост; образованието като фактор за социално приобщаване; образованието и ученето през целия живот; подобряване на образователната инфраструктура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!