Протестиране по принцип, без конкретни и ясни искания не решава проблемите на България, каза пред БНР известният полски икономист Лешек Балцерович, бивш министър на финансите.
Не бързайте с кандидатстването в еврозоната,
съветва икономистът.
"Икономическите проблеми обикновено се дължат на лоши структури в държавата, а при демокрацията има само два начина те да бъдат поправени. Нека ги повторя. Първо -
постоянен натиск на гражданското общество,
което да настоява за специфични, а не общи искания. Те трябва да са професионално оформени и съм убеден, че в България има достатъчно хора, които знаят какво да се прави и как да ги формулират в един списък.
Втората възможност е нова партия, създадена от млади хора",
посочи икономистът.
Според Балцерович, по-добре е страната ни да не бърза с кандидатстването в еврозоната. Няма лесен отговор на въпроса Ви по отношение на България. Имате всички преимущества на стабилния обменен курс, което значи, че сте почти в еврозоната. Но заради борда у вас има и една по-строга система на контрол, която можете да загубите, ако се присъедините към европейския валутен съюз, отчита Балцерович.
"Проблемът идва от там, че веднъж влезли в еврозоната, вие получавате възможност за финансово спасение, ако фалирате. Освен преимущества, тази възможност крие и опасности - тя може да отслаби националните защитни механизми. Във всеки случай според мен е разумно да не се бърза. Нека видим как ще се развият нещата в еврозоната, а през това време България ще запази предимствата на своя валутен борд", подчерта икономистът.
Лешек Балцерович е специален гост на наградите "Банка на годината", които се връчват днес.
След основаването на профсъюза Солидарност през 1980 г. той става един от неговите икономически експерти и след обявяването на военното положение през 1981 г. е изключен от Полската обединена работническа партия, в която членува от 1969 г.
Като един от водещите икономисти на Солидарност, през 1989-1991 година Балцерович е вицепремиер и министър на финансите в правителствата на Тадеуш Мазовецки и Ян Кшищоф Белецки. На този пост той провежда Плана „Балцерович", който довежда до бърза финансова стабилизация и поставя началото на период на непрекъснат икономически растеж в страната, който към 2011 г. продължава без прекъсване.
През 1995 г. Балцерович оглавява либералната партия Съюз на свободата. През 1997-2000 г. той отново става вицепремиер и финансов министър в правителството на Йежи Бузек. В края на 2000 г. се оттегля от политическите постове и от началото на следващата година до 2007 г. оглавява Полската национална банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!