Рк ката държавна компания "Атомстройекспорт" дължи пари на Националната електрическа компания (НЕК), съобщи днес директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) Теменужка Петкова.
Пред парламентарната Анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ "Белене" тя представи
неизвестни досега документи.
Според тях на 28 ноември 2007 г. "Атомстройекспорт" подписва рамков договор с НЕК за изкупуване на оборудването, намиращо се на площадката в Белене, което няма да бъде интегрирано в новата електроцентрала.
Руската компания се задължила да плати на НЕК 205 милиона евро. За да се продадат активи на НЕК, обаче, е нужно разрешение на министъра на икономиката и енергетиката. Към датата на подписване на документа, такова разрешение не е налице.
Едва на 13 декември тогавашният министър дал съгласие за продажбата, обясни Петкова.
От АДФИ не са наясно
как точно е определена цената 205 млн. евро
при положение, че по оценки на "Уорли Парсънс" оборудването струва 295 млн. евро.
Впоследствие двете страни подписвали и няколко допълнения към документа, от които става ясно, че "Атомстройекспорт" трябва да плати на НЕК оборудване на стойност 164 млн. евро.
На практика, обаче, платили 87 млн. евро, а руската страна твърди, че останалите 77 милиона са всъщност направените разходи за транспорт, застраховане и т.н на оборудването, които компанията не е длъжна да плати.
В НЕК, обаче, не са били предоставени никакви разходо-оправдателни документи, от които да е ясно, че точно това е сумата на разходите.
Освен това "Атомстройекспорт" дължи още 4 млн. евро на НЕК по силата на едно от допълненията към договора. Руската страна е поела ангажимент да изкупи цялото оборудване, а има оборудване за още 40 млн. евро, което не е купено, заяви Петкова.
Заради направените констатации АДФИ е дала указания на НЕК да отправи искане до "Атомстройекспорт" за изплащане на тези 4 милиона евро, за предоставяне на документи, оправдаващи направени разходи и за изкупуване на останалото старо оборудване.
Петкова коментира и процедурата по избор на изпълнител за АЕЦ "Белене", в която освен "Атомстройекспорт", участваше и "Шкода Алианц". От гледна точка на Закона за обществените поръчки, процедурата по избор на изпълнител, трябва да приключи с подписване на договор, а договор по смисъла на Закона за обществените поръчки (ЗОП) не е налице, подчерта тя.
Реално изпълнителните директори на НЕК Любомир Велков и Мадрик Папазян са упълномощени от Съвета на директорите на компанията да подпишат договор с "Атомстройекспорт" и то за базова цена на централата от малко по-малко от 4 милиарда евро. До договор така и не се стига, а в края на 2006 г. се подписва споразумението с руската компания за продължаване на преговорите.
В споразумението дори съществува клауза, според която е възможно прекратяване на преговорите с руската компания и започване на преговори с втория класиран "Шкода Алианц".
Петкова подчерта пред депутатите, че
ръководството на НЕК не е спазило изискванията на Закона за обществените поръчки
и когато се е стигнало до възлагане на "Атомстройекспорт" демонтирането на конструкциите, намиращи се на площадката в Белене.
Това е трябвало да струва общо 109 милиона евро, но от АДФИ се съмняват дали тази би била реалната стойност на дейностите, ако беше обявена обществена поръчка.
Предстои на следващото заседание на комисията да бъдат изслушани Любомир Велков и Мадрик Папазян.
Документи: "Атомстройекспорт" дължи пари на нашата НЕК
Неизвестни документи постъпиха в парламентарната Анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта АЕЦ "Белене"
30 октомври 2012, 16:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!