"Атака" се опита да създаде ново междупартийно напрежение по време на поклонението пред паметта на Христо Ботев, неговите четници и на загиналите за свободата на България на връх Околчица днес.
От партията на Волен Сидеров издигнаха плакат: "ГЕРБ, защо сте за турските имена" по време на официалните чествания край Враца.
С това поддръжниците на "Атака" изразиха недоволството си от официалната позиция на управляващите, които не подкрепят искането за смяна на имената на географски места, квартали, природи и културни забележителности, които носят имена с турски корен.
Към тях се присъединиха и представители на ВМРО-БНД, водени от Красимир Каракачанов.
Вчера стана ясно, че ГЕРБ категорично отхвърля възможността за смяната на турските имена на улици, площади и исторически местности с български, въпреки че неговите общински съветници във Варна и Бургас подкрепиха започналия нов „възродителен” процес на географските наименования.
За промяната в отношението на властта съобщи земеделският министър Мирослав Найденов в парламента, който реагира на декларацията на ДПС по въпроса. Найденов обаче уточни, че това не бива да се приема като подкрепа за партията на Ахмед Доган.
"Смятаме, че историческата памет трябва да бъде пазена такава, каквато е. Ние имахме злощастен опит от миналото за смяна на имената на хора, който се провали тотално”, обясни агроминистърът. Според него същото фиаско ще претърпи и всеки опит за преименуване на улици и местности. Лично премиерът Бойко Борисов дал инструкции на представителите на ГЕРБ в общинските съвети да не подкрепят подобни инициативи.
Протестът на "Атака" бе забелязан от вътрешния министър Цветан Цветанов, който също присъства на честванията.
Цветанов не пропусна да отбележи, че
на този ден на поклонение не трябва да се поставя подобен въпрос.
По думите на вицепремиера страната ни има богата история, има своята култура и "всеки един от нас трябва да има толерантен подход към тях".
Той добави, че според него такъв подход трябва да имат всички българи, независимо от техния етнически произход, а повдигането на подобни теми в днешно време целят едно - противопоставяне на българското общество.
"Нека отдадем заслуженото на Ботев, на всички четници, които загинаха за свободата ни - това е важното и ценното, което трябва да съхраним", заяви той.
Днес, 2 юни, отбелязваме 136 години от гибелта на Христо Ботев и неговата чета. По традиция, и тази година, на 2 юни в 12 часа в продължение на 2 минути сирените в цялата страна свиреха в знак на всенародната почит към паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България.
На лобното място на Ботев днес се преклониха хиляди, които донесоха венци и цветя в знак на признателност, поставени пред 28-метровия паметник с опълченски кръст.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!