"Атака" поиска предсрочни избори заради бежанската криза. От партията настояват и за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента по проблема с мигрантите.
Това обяви в парламента лидерът на формация Волен Сидеров.
Според него КСНС трябва да се свика, за да се покаже загриженост по темата.
Сидеров поиска правителството да вземе мерките, които предлага "Атака" от няколко години - преграждане на границата с Турция, а вече и с Гърция и екстрадиране на вече влезлите нелегални мигранти.
"Това правителство не е в състояние да се справи с тази дейност и трябва друго правителство",
посочи Сидеров и допълни, че са необходими колкото се може по-скоро предсрочни избори, за да дойде "друго управление, което ще има куража да се справи с въпроса на нелегалните мигранти".
Според лидера на "Атака" ни е необходимо "управление, което може да действа по твърдо, по-сериозно, по-отговорно и да спаси това, което може да се спаси от България".
"Днешното развитие на събитията показва, че евроатлантическата линия е грешна и трябва да се подложи на преосмисляне", смята Сидеров.
"Трябва нов тип управление, което да стъпи на друга обществена нагласа и вълна, нека да я наречем евразийска", каза още той.
В отговор на въпрос Сидеров посочи, че не са обсъждали внасяне на вот на недоверие, защото се изисква координация между парламентарните групи, а не вижда друга група, извън "Атака", която да разсъждава като партията му.
Същевременно БСП внесе в деловодството на Народното събрание проект за решение за свикване на КСНС заради бежанците
"Вчера се случи нещо недопустимо. Цялото българско общество беше изправено на нокти и подложено на стрес, заради некомпетентните, неразбираеми и разнопосочни изявления на българските власти", коментира зам.-председателят на групата на БСП Атанас Мерджанов, цитиран от БГНЕС.
Според него в момент, в който цяла Европа се тресе от проблемите с бежанците, а хората са основателно притеснени, българското правителство се държи неадекватно и е на път да предизвика паника.
Мерджанов попита защо само преди месец отговорните фактори – от премиера Бойко Борисов до вътрешния министър Румяна Бъчварова през вицепремиера Меглена Кунева, са твърдели, че няма страшно и "България е остров на стабилност".
"Месец по-късно Борисов заявява, че има опасност у нас да дойдат милиони", подчерта народният представител.
"Имаме ли правителство или нямаме? Докато се чудим пет или шест ще са прокурорите във Висшия съдебен съвет и ковем „исторически компромиси“ няма ли за пореден път да станем жертва на Историята", отбеляза Мерджанов.
От ГЕРБ не видяха основание за предсрочни избори заради бежанската вълна. Подобна е позицията и на Реформаторския блок и ДПС.
"Построи се 300 км ограда от българската армия, сега се строи над 100 км допълнително. България е една от държавите, която над 80% се справя с това – тези, които са влезли нелегални мигранти у нас, да бъдат регистрирани, да бъдат обслужени и да стоят известен период, когато трябва да са тука. Ние, така да се каже, сме отличниците, най-малкото добре се спрваме и си пишем домашното от страните, в които има някаква миграционна вълна към Европа", каза Валентин Радев от ГЕРБ, цитиран от БНР.
Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев също не се съгласи с искането на "Атака" за предсрочни избори.
"Да се говори в днешния ден, че българското правителство не се справя с проблема с бежанците, това очевидно е против фактите и против логиката. В случая имаме много добре работеща институция. Това, че България е под огромна заплаха, всеки може да е. Ние не знаем какво ни чака утре, а пък е и най-малкият повод да говорим за предсрочни избори. Напротив. Мисля, че повече от всякога трябва да мислим за стабилността", каза Кънев.
Предсрочни избори в момента няма да решат проблема с бежанската вълна, коментира Янко Янков от ДПС. Оценката му обаче е, че държавата е закъсняла с реакцията си за кризата.
От ДПС не са против това президентът да свика КСНС заради бежанската криза, но според Янков по-важни за решаването на проблема са спешните политики и действията на държавата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!