"Атака" няма да участва в заседанията на парламента до разпускането му.
Това съобщи лидерът на партията Волен Сидеров пред журналисти днес.
"У мен умряха минималните очаквания към състава на това Народно събрание, че може да направи нещо в синхрон с исканията на българския народ", заяви Сидеров.
Поводът за решението е отхвърленото проекторешение на "Атака", с което националистите искаха да възложат на правителството да предприеме действия за отнемане на лицензите на електроразпределителните дружества и прекратяване на приватизационните договори.
"Тези льохмани ми се хилеха в лицето, докато предлагах това, ядоса се лидерът на "Атака". Затова няма смисъл да присъстваме в този парламент и започваме борба следващото Народно събрание да не включва такива национални предатели", заяви той.
След брифинга депутатите от "Атака" закачиха на вратата на парламентарната си стая разпечатани листи със снимки на народните представители, които са гласували против и "въздържал се" по проекторешението.
Под снимките има и надпис, че "Атака" ги поздравява с песента на Радо Шишарката "Курви, сбогом",
Депутатът от "Атака" Венцислав Лаков пусна песента пред журналистите
и обясни, че текстът й казва всичко. Той допълни, че е възможно "Атака" да покани фолк-певеца на свой митинг по време на предизборната кампания.
От пълен отказ за коментар до съвет за психотест бяха реакциите на "засегнатите" в списъка на "Атака" депутати
от различни парламентарни групи.
Това, което сега наблюдавате, единствено потвърждава правотата на това, което казах преди година - при влизане в парламента кандидатите за депутати да минават на психотест и преглед, коментира в кулоарите председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Другото, добави той, е цинизъм.
Според него когато човек гледа какво става в НС, може да си обясни и защо е толкова нисък рейтингът на законодателната институция.
Ние сме обяснили, че няма да се върнем в 17-а година на миналия век, това е глупост, обясни Велчев защо управляващото мнозинство не е подкрепило предложението на партията на Волен Сидеров.
Всеки излиза на трибуната и иска да покаже на хората, на протестиращите, колко е загрижен за тях, обобщи ситуацията в момента председателят на ПГ на ГЕРБ. И попита къде са били тези политици три и половина години.
Ние популизъм няма да правим и продължаваме да се държим по начин, по който сме се държали и досега, заяви Красимир Велчев.
Председателят на парламента Цецка Цачева, която не е в списъка, отказа коментар, като обясни, че струпаните около нея журналисти й пречат да види списъка, а и почивката на депутатите е свършила и залата я чака.
Заместник-председателят на НС Менда Стоянова отговори, че не се разпознава като национален предател и не желае да коментира.
Михаил Михайлов ("Синята коалиция") определи идеята за национализация като безумна сама по себе си. По думите му лидерът на "Атака" се "храни от истериите".
"Който крещи най-много, той винаги говори най-безумните и най-неверните неща, отбеляза десният депутат. Ако ЕРП-тата са виновни, да бъдат наказани, санкционирани", добави той.
Михаил Михайлов отново поиска да се въведе преференциален вот, тъй като чрез него хората наистина ще могат да избират, докато сегашната избирателна система гарантира статуквото.
Днес Парламентът отхвърли предложения от левицата мораториум върху всички сделки на разпореждане и строителни дейности по Черноморието
Проектът беше подкрепен от 36-ма депутати, 27 бяха "против" и 40 се въздържаха.
От левицата предлагаха изключение от мораториума да се прави за инфраструктурни обекти с национално значение и от първостепенно общинско значение.
Димчо Михалевски (Коалиция за България) посочи, че с приетите миналата седмица промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие вече върху пясъчните дюни могат да се извършват строителни дейности за изграждане на обекти с национално значение, на техническата инфраструктура и обекти, свързани с националната сигурност.
До приемането на тези изменения действаше безусловна забрана за строителство върху дюни, отбеляза той.
Текстовете, които изменихме, няма да попречат на подготвени сделки с имоти държавна собственост в следващите седмици и месеци, коментира Михалевски. От левицата искаха мораториумът да действа "във времето на безвластие по изборите".
Любен Татарски (ГЕРБ) посочи, че почти всички искания са намерили място в измененията на Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Ако не вярваме в спазването на закона, защо сме в парламента, попита риторично той.
В ресорната комисия нямаше нито един против и въздържали се при приемането на тези текстове от закона, отбеляза Татарски. Той обясни, че въведените изключения за строителство върху дюни са свързани с изграждане на колектори на пречиствателни станции и на газопровода "Южен поток".
Проекторешението на левицата е формулирано по съвсем друг начин от това, което сега чухме в пленарна зала, коментира Татарски. По думите му това вероятно е достатъчно основание да се твърди, че предложението е нецелесъобразно и ненавременно.
Първоначално от "Коалиция за България" предлагаха проект за решение за налагане на мораториум върху всички сделки на разпореждане и строителни дейности в имоти на територията на крайбрежни плажни ивици, които бяха поименно изброени. В пленарна зала обаче предложиха редакция на собственото си предложение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!