П арламентарната група на "Атака" е внесла в Народното събрание промени в Закона за здравето, които целят отпадане на задължителния характер на имунизациите, предаде БГНЕС.
Пред журналисти в парламента един от вносителите на законопроекта Миглена Александрова обясни, че задължителните имунизации ще станат препоръчителни, както е в 18 страни от Европейския съюз.
Германия, Холандия, Люксенбург, Великобритания, Дания, Ирландия, Гърция, Испания, Португалия, Австрия, Финландия, Швеция, Швейцария, Норвегия, Кипър, Естония, Литва и Латвия са възприели политика на доброволно информирано имунизиране на гражданите, т.е. плановите имунизации в тези страни не са задължителни, обясни Александрова.
Имунизациите са задължителни в Чехия, Унгария, Полша, Италия, Румъния, Словакия, Словения, Малта и България.
"У нас ваксинирането е задължително като противопоказанията на ваксината са описани в листовката. Наличието или липсата на противопоказания обаче не се изследва преди поставяне на ваксината, още повече, че първите задължителни ваксини се поставят часове след раждането на детето, когато неговото здравословно състояние не е изследвано", пишат в мотивите си вносителите от "Атака".
Според Александрова Законът за здравето и Наредбата за имунизациите противоречи на чл. 5 от Конвенция за правата на човека и биомедицината, съгласно която "всяка интервенция, свързана със здравето, се извършва само със свободно и съзнателно изразеното съгласие на заинтересованото лице."
Според "Атака" в последните десетилетия се забелязва значително нарастване на децата болни от аутизъм, както и на децата с церебрална парализа. Нарастването на тези болести е правопропорционално с дължината на имунизационния календар. "Най-дългият имунизационен календар в света е в САЩ. Това е и държавата с най-много случаи на аутизъм на глава от населението", обясняват хората на Волен Сидеров
Даниела Дариткова: Всички решения на Народното събрание трябва да са съобразени с отговорността на политиците за здравето на нацията, а не с търсенето на евтини политически дивиденти
"Опасността от заболявания трябва да е водеща при решението да се избере ваксинацията, която е безвреден и доказан метод за предпазване от заразни заболявания, заяви в кулоарите на парламента председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова, цитирана от БГНЕС.
"Едно такова предложение трябва да бъде много добре обмислено и съобразено основно с експертите, епидемиолозите, специалистите в медицинската общност, които регламентират кое е полезно и кое е опазващо здравето на децата в една ситуация, в която имаме повишена епидемиологична опасност от различни заболявания в съседни нам страни", каза председателят на комисията по здравеопазване.
Дариткова припомни епидемията от морбили през 2010-2011 година, която се е случила по думите й поради това, че не е била провеждана въпреки задължителния характер адекватно имунизацията в определени контингенти.
Тя припомни, че благодарение на ваксините има болести, които вече са премахнати напълно.
В отговор на аргумента, че в 18 страни от Европейския съюз ваксините не са задължителни, Дариткова обясни, че в тези страни при постъпване в различни лечебни заведения, се изискват тези имунизации. "Смятам, че трябва наистина детайлно да бъде прегледана нормативната уредба в ЕС, но ние основно трябва да се съобразяваме, вземайки такова решение, не с политическите пристрастия, а експертното мнение на специалистите", завърши Дариткова.
От Реформаторския блок също се обявиха за оставането на задължителните ваксини.
"Предложението да отпаднат задължителните ваксини за деца не е в полза на обществото и ваксините трябва да останат. Появата на единични алергични реакции не може да е основание да поставяме под заплаха живота на всички деца заради липса на ваксина." Това каза доц. д-р Димитър Шишков, народен представител от Реформаторски блок, член на здравната комисия по повод предложението на "Атака" за отпадане на задължителните ваксини.
При използването на някои лекарства като аналгин и парацетамол при някои хора също възникват алергични реакции, това значи ли, че трябва да ги забраним, реторично попита доц. д-р Шишков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!