Проектът на Георги Първанов ще бъде ориентиран към президентските и кметските избори; той няма да се разполага по оста ляво-дясно, а ще разчита на отделни личности. Това казва социологът Андрей Райчев в интервю за БГНЕС.
Уточнявайки, че сериозният коментар за проекта на президента може да бъде само след 11 ноември, Райчев смята, че това е сериозен проект, зад който стои един човек с "огромен опит и сила и изключва просто да е нещо несъществено".
Този проект ще разчита на отделни личности по места и няма да се коалира типово. Според Райчев, ако АБВ се конкурира с БСП, то това ще е там, където се разминават в оценката кой е по-подходящ кандидат за кмет. "Предполагам, че на повечето места оценката ще съвпада, може и да се стигне до 50 на 50 съвпадение-несъвпадение", каза Райчев.
За президентските избори обаче ще има пълно съвпадение,
категоричен е Райчев. Движението, според него, просто ще прави различни коалиции на различни места, като ще се опитва те да бъдат максимално ефективни.
Формацията, според него, няма да разцепи БСП, а ще бъде нейн естествен съюзник. Не допускам Георги Първанов да прави "БСП плюс", познавайки го като политик, коментира анализаторът. Той мисли, че този
проект ще акцентира върху кметския вот
и вероятно на различни места ще се явяват различни политически конфигурации.
Той определи като "естествено ясно", че с ГЕРБ никъде няма да се коалират, както и със сините, освен по изключение.
Райчев не е съгласен с мненията, че проектът на президента ще разцепи БСП:
"Борисов и Костов ще говорят всякакви неща - естествено, че те ще говорят против него, не може ЦСКА, като играят срещу Левски и левскарите да викат "ей голям отбор е ЦСКА" - това не е възможно просто по дефиниция", каза той.
Райчев не мисли, че ДПС ще се коалира с когото и да било в тези избори. "Партията в момента изпитва вътрешно напрежение има и неяснота по отношенията с Турция. Ахмед Доган наскоро смени и цялото ръководство на партията", напомни Райчев.
Според него по тази причина вероятно
ДПС на тези избори, като един от много малкото пъти в историята си, ще издигне свой кандидат за президент,
за да консолидира партията.
"На мен ми струва, че движението ще решава повече вътрешнопартийния въпрос и чак на втория тур на президентските избори цената му ще удари тавана. Знаете, без турците в България не се става президент", каза Райчев.
Държавата никога не е харчила толкова много, колкото сега,
смята анализаторът. По думите му ведомствата, пристискани от ограниченията в бюджета, са се опитали да намалят разходите, но това не се е случило реално.
"Ако се намалят бюджетите, трябва да се направи това, което Даниел Вълчев направи с училището - решително да се съкрати, да се реформира, след което ще има достатъчно пари. Това нещо, което направихме с училището, трябва да се направи във всички тия подсистеми. Училището в този момент е единствената реформирана бюджетна система. Трябва да се затвори всичко нежизнеспособно", смята Райчев.
За пример той даде състоянието на висшето образование:
"България не е толкова богата, за да има 37 университета - трябва да има най-много 10".
Спорен Райчев трябва да има "радикално по-малко" студенти.
Същото се отнася и за болниците и за полицията - страната не може да си позволи 60 хил. полицаи, "които на всичкото отгоре и протестират".
Според него през първата година от управлението на Бойко Борисов, медиите са били изключително благоприятно настроени към него, но в момента като цяло стават по-критични.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!