"Нямам обяснение защо болниците са готвят да отказват планов прием на пациенти, като дейността им ще бъде платена напълно.
Най-песимистичният вариант е да се платят 15-20% през януари идната година".
Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Таня Андреева, преди да открие конференцията "Националната здравна стратегия 2014-2020 - обществен диалог".
Ще се види колко средства са събрани в НАП и това, което не достига, ще се вземе от тези 104 млн. лв., които са в повече в бюджета за следващата година на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), допълни тя.
На въпрос за регламентиране на доплащане от страна на пациентите Андреева посочи, че все още не се мисли за увеличаване на вноската за здраве, но в Закона за бюджета на НЗОК има нови текстове, които позволяват по-гъвкаво третиране на бюджета с евентуално освобождаване на до 5% от парите в резерва на НЗОК в по-ранен срок - от септември, и едва ли ще се стигне до официализиране на доплащането на този етап.
Не намирам основание да бъде сезирана прокуратурата за указанията, дадени от НЗОК на болниците, да фактурират 80% от извършената от тях дейност, и призовавам Лекарския съюз по същия начин да помогне на Министерството на здравеопазването да сезираме заедно прокуратурата за откраднатите 1 млрд. 400 млн. лв. в противоречие на Закона за здравното осигуряване, заяви министър Андреева.
Всички говорят за политическа отговорност, която ГЕРБ е понесла на тези избори, но аз за съжаление не я виждам и затова смятам, че трябва да има реални действия в тази насока, дори ако трябва да има наказателна отговорност, допълни Андреева.
Три са основните характеристики на здравеопазването ни през последните години - непоследователност и непредвидимост, дисбаланси, задълбочаващи се през годините и неефективност и неефикасност в изразходването на обществения ресурс,
каза Нигяр Джафер, председател на парламентарната комисия по здравеопазване, по време на откриването на конференцията.
Най-стабилни изглеждат показателите по детска смъртност, която е над средните европейски нива, челна позиция по отношение на смъртност и заболеваемост от сърдечно-съдови заболявания, най-висока относителна смъртност на сто хиляди души население и демографски показатели, които се влошават, каза още д-р Джафер.
Д-р Джафер апелира всички заинтересовани страни да обединят усилията си и да се даде насоката, в която трябва да се върви напред.
Приоритетите трябва да са в насока на подобряване на спешната помощ - повишаване на капацитета й, преоборудването й, висока квалификация на лекарите, финансова осигуреност; подобряване на майчиното и детското здравеопазване; създаване на единна информационна система, електронна здравна карта, електронна рецепта и др.
По отношение на преструктурирането на болничната помощ д-р Джафер наблегна на качеството и достъпа на пациента до лечение. България губи лекари и медицински сестри заради заминаването им извън България, а това е една изключително болезнена тема.
Лекарите и сестрите трябва да имат достойно заплащане и сигурност и уважение към труда, който полагат. Сатанизирането на образа на българския лекар е едно от нещата, които нанасят най-големи поражения с непредвидими последици, допълни още Джафер.
Междувременно столичната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) призовава работещите в лечебните заведения на територията на София да излязат на предупредителен протест пред болниците на 1 ноември.
Протестът ще бъде под наслов "Не можем да се съгласим днешният недостиг да бъде прехвърлен за 2014 г. и отново да започнем с дългове. Следващата година ние и нашите пациенти отново ще живеем, работим и боледуваме, което явно не влиза в сметките на днешните отговорни за състоянието институции". Предвижда се протестът да започне в 12,30 ч. и да продължи 30 минути.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!