З дравният министър Кирил Ананиев представи 2 варианта за промени на здравноосигурителния модел по време на кръгла маса за реформите на съществуващия модел, предаде агенция БГНЕС.
Пред експертите на международна конференция министърът отбеляза, че целите и на двата варианта са да се повиши удовлетвореността на пациентите, да се подобри ефективността на използването на средствата в здравната система, да се оптимизира структурата и разпределението на болничните ресурси и да се преодолеят териториалните дисбаланси в системата.
Основни цели са и подобряването на контрола в системата и намаляването на нерегламентираните разходи.
„Въвеждането на нов здравноосигурителен модел ще създаде възможност за реализиране на нови политики и програми и за инвестиции и обновяване на материалната база и технологиите за лечение“, каза Ананиев.
Първият модел сдържа пълна демонополизация на Здравната каса и наличието на множество здравни фондове.
Този модел е двустълбов, в него Ананиев предвижда 8-процентна здравна вноска, конкуренция между Здравната каса и здравни застрахователни фондове, задължително здравно осигуряване с възможност за личен избор на осигурителен фонд, Здравната каса и застрахователите се договарят за здравните услуги с лечебните заведения.
Кирил Ананиев посочи и
втори модел. Той предлага задължително здравно застраховане, което ще има три стълба:
Здравната каса, здравно застраховане и доброволно здравно застраховане, каквото имаме и в момента. При втория модел се въвежда гранична линия на плащане от около 700 лв. за болнично лечение, при което, ако лечението е под тази линия, се поема до 85% от касата и 15% от пациента, но ако е над тази сума лечението се заплаща от Задължителния здравен фонд и пациентът не доплаща. Задължителните здравно-осигурителни фондове получават по 12 лв. от всеки човек.
Според застрахователите нито един от моделите не е приложим във вариантите, в които е предложен. “Не знаем какво ще покрива с вариант 2, в който има определени 12 лв, които ще покриват разликата между клинична пътека с цена 700 лв. и скъпите пътеки“, каза Мими Виткова, директор на Здравно-осигурителен фонд.
Вижте още:
Къде потъват парите за здравеопазване
Евростат: Българинът харчи най-много за храна, по-малко за здраве
Кой е основният проблем за българите при здравеопазването
Министърът: Здравеопазването ни е отличник
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!