А ко предсрочните парламентарни избори бяха днес, ГЕРБ щеше да спечели 32,6% от гласовете на твърдо решените да гласуват българи, а БСП – 28,8 на сто. Това сочат резултатите от последното проучване на NOVA и Агенция „Alpha Research“ – NOVA ALPHA INDEX.
Изследването е проведено в периода 14 - 22 януари сред 1024 пълнолетни граждани. Общо 65,9 на сто от анкетираните са заявили, че със сигурност ще гласуват на парламентарния вот, поясни социологът Боряна Димитрова в ефира на „Здравей, България“.
Марешки: Изборите пратиха "в пенсия" много партии
Нинова: Дошло е време БСП да управлява
Тя отбеляза още, че „допинг ефектът“ за БСП от президентските избори вече отминава.
Според данните от актуалното проучване в парламента влизат още Обединените патриоти (10,7%), ДПС (7,8%) и „Воля“ на Веселин Марешки (4,4%).
„При висока избирателна активност делът на ДПС може да намалее. А при измерване на нови партии, каквато е тази на Марешки, амплитудите могат да бъда доста големи“, поясни социологът.
На въпроса „Кое управление е най-добре?“, най-много от анкетираните – 36,6 на сто, посочват коалиция между ГЕРБ и други десни партии. А 27,3% от запитаните смятат, че най-добрият вариант е обединение между БСП и други леви формации.
Най-недопустими за гражданите изглеждат коалиции на ГЕРБ и БСП (5,3%) и между БСП и ДПС (4,2%).
С най-висок личен рейтинг към момента може да похвали президентът Румен Радев. Положителна оценка за него дават 51 на сто от запитаните. Държавният глава не одобряват едва 10 на сто от хората.
„С по-голямо одобрение на „Дондуков“ 2 е влязъл само Петър Стоянов“, отбеляза Боряна Димитрова.
Премиерът в оставка Бойко Борисов е одобряван от 32,3 на сто. А Красимир Каракачанов е удвоил рейтинга си в сравнение с 2015 г., до 30,7 на сто.
Корнелия Нинова също се радва на по-голямо одобрение с рейтинг от 25,2%. Малко след лидера на БСП в класацията на най-харесваните политици се нарежда Веселин Марешки с 24,3 на сто одобрение.
Равносметката на българите за 10 годишното членство на България в ЕС е подчертано положителна. 56% са на мнение, че страната ни повече е спечелила, отколкото загубила. Единственият момент в този период, в който позитивните оценки бележат рязък спад, е февруари 2014г., когато само 37% са били убедени, че страната ни печели от членството.
Основните проблеми пред българите продължават да бъдат – ниските доходи (58%), корупцията (46%), битовата престъпност (41%), емиграцията на млади българи в чужбина (35%), неспазването на закона (27%). А състоянието на инфраструктурата (10%) и безработицата (10%), от ключови проблеми преди години, днес вече слизат в дъното на класацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!