У правляващата коалиция и най-вече ГЕРБ излизат с повишено доверие след местните избори, но същевременно ключови министри и политики губят подкрепа, показва регулярното национално представително проучване на "Алфа Рисърч".
То е проведено от 10 до 18 ноември сред 1100 пълнолетни граждани на страната чрез пряко стандартизирано интервю по домовете.
Електоралната мобилизация около местните избори, липсата на опозиционни лидери и относителната стабилност на България на фона на бежанската криза и атентатите в Европа водят до
ръст в рейтинга на премиера Бойко Борисов (до 38%),
като за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните.
Доброто представяне на партиите от управляващото мнозинство на местните избори води и до известен ръст в подкрепата за правителството (от 20% на 24%), а
същевременно негативните оценки за кабинета се запазват устойчиво високи – 42%.
Разликата в доверието към премиера и правителството се дължи основно на факта, че Борисов се оценява за действията си в качеството му на политически лидер. Като такъв той няма конкуренция, поне не в настоящия момент. Кабинетът обаче се оценява през призмата на водените политики, а спрямо повечето от тях мнозинството граждани са силно критични.
Традиционно с най-висока подкрепа са ползва инфраструктурната политика и респективно министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова,
чийто рейтинг продължава да нараства – до 73%. Почти няма критики и към министъра на еврофондовете Томислав Дончев, но спецификата на неговата дейност го поставя в сянка и той получава двойно по-малко позитивни оценки от Павлова. Заема второ място по индекс на доверие, но на значителна дистанция от регионалния министър.
В центъра на обществения дебат през последните месеци заради започнали, макар и силно оспорвани, реформи застанаха пенсионната и здравната сфери. Вече наложилото се обществено разбиране, че промените в тези сектори не търпят отлагане, както и активността на съответните министри поставят здравеопазването и социалната сфери на второ и трето място сред направленията, в които хората виждат известен положителен напредък.
Въпреки разбираемия ръст на критиците или поддръжниците на статуквото (11% при Ивайло Калфин и 17% при Петър Москов) фактът, че и двамата министри удържат политиките си на реформи, им осигурява стабилна подкрепа (по 20 на сто). Подобна подкрепа за министри в невралгичните здравна и социална сфери "Алфа Рисърч" не е регистрирала в нито един от предишните кабинети.
Доста по-различна е ситуацията в сектори, където нито професионалните общности, нито гражданите са доволни от лъкатушещите реформи и ефективността на вложените публични средства. За близките няколко месеца, чиято динамика проучването обхваща,
най-силна критика търпят образованието и вътрешния ред и сигурност.
И при образователния министър Тодор Танев, и при вътрешния министър Румяна Бъчварова успоредно с неудовлетвореността от действията в съответните сфери нарастват и личните негативните оценки.
На фона на полицейските протести удържането на вълненията в българската армия и спокойствието, което тя запази, водят до известен ръст в личния рейтинг на военния министър, както и до възстановяване на доверието в армията.
Във време на гласуване на държавния бюджет,
финансовият министър, от който като правило почти всички са недоволни, бележи относително лек спад (с 2%),
но едва следващите месеци ще покажат дали той ще съумее да удържи позиции. Евентуален ръст на акцизите на горивата и цените на винетките среща над 90% неодобрение, но ако то бъде компенсирано от ръст или запазване доходите на домакинствата, по всяка вероятност няма да има по-силни обществени последици.
Във вижданията на анкетираните за разпределянето на средствата от държавния бюджет се отразява както застаряващата демографска структура на българското общество, така и оценката за състоянието на отделните сфери.
Най-силен натиск има за приоритетно финансиране на социалните плащания и пенсии (86%), здравеопазването (81%), образованието (73%). Най-малко склонни са хората да се отделят повече пари от данъците им за администрация (6%), вътрешен ред и сигурност (37%) и за чисто икономически дейности и услуги (38%).
След местните избори премиерът Бойко Борисов коментира, че резултатите са показали, че не може да има по-добро правителство. Припомнете си изказването му във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!