А ко тази седмица се провеждат избори за депутати в Европейския парламент (ЕП), битката за първото място би била между БСП с 18,9% и ГЕРБ – 18,6%, следвани от "България без цензура" (7,7%), АБВ (7,3%), ДПС (5,3%), "Атака" (3,8%), Реформаторски блок (3,3%), НФСБ (2,4%).
Това показва проучване на обществените и политическите нагласи преди изборите за ЕП на социологическа агенция "Афис" на члена на НС на БСП Юрий Асланов.
Най-висок процент в проучването имат негласуващите – 28% от анкетираните заявяват, че партиите не ги интересуват и няма да гласуват.
Към момента се очертава поведението на избирателите да бъде изцяло водено от вътрешнополитическите борби и практически да игнорира общоевропейската проблематика, ролята и мястото на България в ЕС и платформите на нашите партии за тези избори. За това говори фактът, че почти няма разлика между нагласите за избор на евродепутати и тези за евентуален избор на депутати за НС.
Доколко декларираната висока активност ще се реализира, зависи от събитията и реакциите на партии, медии и евентуални протести през следващите месеци. За относително слабата и изкуствено нагнетявана политизация говори голямата разлика между данните от отворения и затворения въпрос за дела на негласуващите и колебаещите се. При открит въпрос, който показва ясно оформени намерения, сумата на неотговорили, негласуващи и колебаещи се е 51%, а при закрития, който симулира висока "активност" те са само 28%.
Социолозите отбелязват, че новите формации, появили се през последните няколко месеца, могат да носят със себе си относително "кух" електорален потенциал, който да се дължи на тяхната медийна популярност и разпознаваеми личности.
Прави впечатление, че на фона на непрестанните скандали и медийни интерпретации, партия "Атака" запазва лидерството си сред националистически ориентираните избиратели, въпреки че сред този електорален сектор се наблюдава силно фрагментиране и разпръскване на гласове.
В противовес на общоприетото разбиране, че основният конкурент на "Атака" е НФСБ, данните свидетелстват, че към този момент главният резервоар, който привлича напускащите "Атака" е новата формация на Николай Бареков "България без цензура". Очевидно е, че до изборите ще наблюдаваме битка за надмощие на националистическите формации, сред които "Атака" все пак запазва своето предимство.
Изследването отчита относително високи стойности на песимистични нагласи и очаквания за цялостното развитие на страната. Оценките за посоката, в която се движи България, са както следва: 3,5% от пълнолетното население смятат, че страната се развива в съвсем правилна посока, а близо 12% в "относително правилна посока". На другия полюс са близо 68%, за които посоката е съвсем (45,2%) или донякъде (22,4%) грешна.
За 14% от запитаните страната се движи в неопределена посока. Проследената динамика назад във времето за последните 10 месеца подсказва, че промяна е настъпила преди всичко в негативно-неутралния интервал – ръст на песимистичните оценки за сметка преди всичко на умерено позитивните. Данните не са изненадващи с оглед на актуалния контекст – нестабилна политическа обстановка, ниско одобрение относно действията на властта, зимния сезон, характерен с по-високи битови сметки и т.н.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!