"Не мисля, че отделянето на България от Румъния трябва да се възприема като успех. Това, което се случва в Румъния е извън Механизма за сътрудничество и оценка".
Това каза в интервю за БНР Антоанета Приматарова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии, бивш посланик в Швеция (1993-1997), зам.- министър на външните работи (1997-1999), посланик в българската мисия към ЕС (1999-2001).
За доклада на ЕК за България, Приматарова каза, че най-фрапираща е оценката, че
липсва посока на реформите.
"Господин Анастас Анастасов каза, че има показатели, които сме изпълнили и би трябвало да се отметнат, и не можело да се поставят нови изисквания. Това ни връща в конфронтацията с европейските институции, донякъде дори в спор с ЕК за нейната правота по време на правителството на Станишев, когато ЕК непрекъснато повтаряше, че не става дума за показатели, които да се отмятат един по един, а за един дълбоко системен проблем за създаване на независима и силна съдебна власт и администрация", заяви Приматарова.
"Тези опити чрез хвърляне на някаква статистика и отчетите на вътрешния министър вчера за успехи, всъщност демонстрират, че това правителство не е разбрало, че става дума за фундаментална реформа на съдебната система и администрация на България. Като се говори за съдебна система се има предвид и МВР.
Последните дни се получават сигнали и от парламентарни представители на ГЕРБ и от вицепремиера Цветанов, че България се връща към ситуация, в която демонстрира дълбоко неразбиране за същността на този механизъм на ЕК", подчерта Приматарова.
Според нея, може би и от страна на ЕК още през 2007 г. е имало тласък в тази погрешна посока.
"Ако четем много внимателно докладите на ЕК и обясненията, ще видим, че от първия доклад се говори все още за преодоляване на определени недостатъци в областта на организираната престъпност, след това бързо започва да се говори цялостно за необходимостта от сериозна фундаментална промяна на съдебната система и има уточнението и за цялостно реализиране на тази реформа.
Многократно беше казвано, което е недоглеждано в България, че
никога не е ставало дума, че Механизмът за сътрудничество и оценка на ЕК е ограничен във времето.
Винаги се е казвало, че това ще отнеме много време, защото става дума за много голяма реформа", отбеляза Приматарова.
На въпроса защо се стигна до тази ситуация - ЕК да създава погрешно впечатление, според Приматарова причината е, че става дума за съдебна система, в която няма общностни политики.
"Ако имаше строги общоевропейски изисквания къде да бъде прокуратурата и къде разследването, със сигурност щяхме да бъдем принудени да изпълним това.
ЕК осъзна, че в България съдебната система и администрация имат системен проблем и започнаха опитите за създаване на цялостна стратегия за решаването на тези проблеми", разясни Приматарова.
Тя подчерта, че
всички правителства досега работят на парче
и затова не може да достигнем искания напредък. "И затова се стигна до ситуации, в които се казва, че непрекъснато ни сменят критериите. Правителството не е разбрало заданията на ЕК", заяви Приматарова.
Тя допълни, че според нея, цялостният тон на доклада едва ли ще бъде променен и това е добре за страната ни.
"В последните дни различни изследвания показаха, че има голяма подкрепа за съществуването на този механизъм, което се дължи на недоверието в българските институции. В доклада има и намекване, доколкото разбираме, че каквото и да се върши в България, винаги се върши под външен натиск", заяви още Приматарова пред БНР.
А. Приматарова: Липсва посока на реформите, това ни казват от ЕК
Бившият дипломат, днес анализатор, Антоанета Приматарова за доклада на ЕК за България
18 юли 2012, 10:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!