Всеки, сдобил се с власт в последните 20 години, се е корумпирал, казва доскорошният съветник в ДАНС и бивш командос Алексей Петров в интервю за "Труд".
На въпроса на интервюиращата го Анна Заркова дали престоят му в ДАНС го е ориентирал кои са корумпираните на върха на властта, той казва:
"Да. Новият премиер е ориентиран не по-зле от мен, защото му е предоставен докладът на ДАНС.
Аз съм доволен да чуя, че части от тоя доклад се оповестяват от неговите министри по телевизията.
Само не ме питайте за броя на корумпираните, че ако ви кажа - има 10 бивши министри в доклада! - може да се уплашите", казва още Алексей Петров, за когото "Труд" писа, че от 1 септември вече не работи в ДАНС.
Според изданието, той напуснал агенцията две седмици след като новият шеф на ДАНС Цветлин Йовчев покани всички от политическия кабинет на Петко Сертов да се оттеглят. На 1 септември Петров коментирал последния си работен ден така: "Това е последният ми ден на мълчаливо несъгласие с основни тези и решения на премиера и неговия кабинет".
В днешното интервю Алексей Петров разкрива, че след като бившият вътрешен министър Румен Петков го освети като агент на прикритие, той му предложил висок пост в МВР.
"Но аз избрах ДАНС, понеже беше нов проект. В ДАНС пък ми предложиха да избера: екипа "Сертов" или кръга "Драшков". Избрах по-непознатия за мен Сертов, защото при Драшков опитаха да ме вербуват за неясни цели. А аз работя за държавата", казва бившата барета и собственик на столичния плувен комплекс "Спартак" и съдружник в застрахователна компания "Левски-Спартак".
"Аз май че съм от първите - по азбучен ред може би - който се опитва да каже на Бойко, че нещо бърка. Знам, че като правя този опит, притеснявам доста хора", казва Петров в интервюто днес и заявява, че смята да бъда опонент на Борисов.
"Ние с него сме били неведнъж опоненти - в спорта например. Неведнъж в трудни моменти сме си помагали - аз на него повече, той на мен по-малко... Сега той е премиер, но и аз съм минал през житейска и професионална школа, която ми позволява да му опонирам на ниво", допълва той.
Изненадващо Петров, който казва за себе си, че освен бивш командос е и доктор по икономика, се обръща към премиера:
"Бойко, ако аз съм на твое място, най-напред бих свалил до европейските нива лихвите по кредитите.
Не може в България да има 10,5% лихва по кредитите, при условие че нормата на печалбата е 7-8 на сто.
В момента, в който свалиш лихвите, икономиката на България ще се раздвижи. Това е първото, което трябва да направиш за доброто на страната ни. Другото е после. Има време да се правиш на полицай, да хващаш крадците от старата власт..."
На реакцията на Анна Заркова, че лихвите се определят от банкерите, не от премиера, той отговаря:
"Когато централната банка сваля лихвите, не може търговските банки да ги вдигат над 10%. Във властта на премиера е да вземе мерки за сваляне на лихвите по кредитите и за финансиране на стопанската дейност на фирмите у нас.
Тези мерки минават, естествено, през сваляне на лихвата на депозитите. Няма как почтеният човек у нас да прояви стопанска инициатива, за да постигне 7-8% доходност, при условие че има 9% лихва по депозит.
Ако Бойко не свали лихвите, той рискува държавата да влезе във фалит".
"За ДАНС ще му кажа, че той греши, като подменя модерния модел на работа, който се налагаше в агенцията с друг - стар, от студената война.
Екипът на Сертов залагаше на защитата на икономиката като приоритет в националната сигурност. У нас чужди фирми печелят конкурсите, нашите са само подизпълнители. Излиза, че нашите не са конкурентоспособни.
Ако те се подпомагат, ние ще имаме по-висок стандарт. А икономическият стандарт е №1 в сигурността, не е ли така?
Екипът на Драшков, който Борисов избра, залага на т.нар. линейно контраразузнаване, на пролиферацията (против оръжията за масово поразяване - б.а.) и т.н.
Този вид шпионаж беше актуален навремето, когато имаше противопоставяне между Изтока и Запада, Варшавския договор и НАТО. Никой не отрича линиите, но те трябва да бъдат подчинени на икономическата сигурност. Днес икономическите субeкти са важни, от тях зависят пенсии, заплати", казва още Алексей Петров.
Според него Бойко Борисов не харесвал досегашната ДАНС, "може би защото смята, че тя е продукт на премиера Станишев, не знае, че ДАНС е проект от времето на царския кабинет".
Проектът бил изготвен от екип от експерти, в това число трима професори от три университета, чиято идея била да се създаде инструмент за координация на институциите и информацията, която получава за нуждите на управлението министър-председателят.
В научния проект за ДАНС имало и такъв аргумент: премиерът да не е в плен на огромната информация, с която разполага министърът на вътрешните работи.
Петров смята, че ако премиерът иска ДАНС да е спокойно работеща агенция, трябвало да я дистанцира от Драшков и неговия кръг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!