Парламентът прие за сведение годишния доклад за дейността на постоянно действащата подкомисия към Комисията по правни въпроси за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС). Докладът обхваща периода от 20 април 2011 г. до 20 април 2012 г.
Докладът показва, че има голяма разликата между броя искания за подслушване и влезлите в съда СРС като доказателства. 95% от СРС не са стигнали в съда и не се използват за осъдителни присъди.
Сред другите констатации са твърде широкият кръг на органите, които могат да искат използване на СРС и достъп до трафични данни, както и липса на достатъчно ефективен контрол от страна на съдебната власт.
Членовете на подкомисията предлагат да се промени разрешителният режим, като се предвиди нов ред за използване на СРС в случаите, засягащи национална сигурност;
да се въведе мотивиран съдебен акт при произнасяне по искане за използване на СРС;
да се усъвършенства редът по съхранението и предоставянето на информация от СРС.
Те искат още да се унифицират регистрите и документите; подробно да се регламентира в закон използването на т. нар. "акаунт" и електронни носители.
Депутатите смятат, че е
необходимо стесняване на кръга на органи и лица, които имат право да бъдат заявители.
По време на дискусията опозицията отново обвини управляващите, че използват СРС с политически цели.
"Десет пъти е намаляла ефективността от използването на СРС. Днес, при управлението на ГЕРБ, СРС-тата се използват за политически цели срещу политическите опоненти за изпълнение на политически поръчки", заяви Мая Манолова от БСП.
Христо Бисеров от ДПС посочи, че ГЕРБ е утроил използването на СРС, като в същото време за доказателства по дела се ползват само 2-3 процента.
Колегата му Лютви Местан посочи, че в закона трябва да се регламентира т. нар. косвено подслушване, когато не подслушваното лице е цел на СРС-то, а човек, с когото той контактува.
Красимир Ципов от ГЕРБ отхвърли обвиненията на опозицията и посочи, че трябва да се помисли за превръщането на подкомисията в постоянно действаща. Според него подкомисията работи добре, за разлика от създаденото при предишното управление Национално бюро за контрол на СРС.
"Нека само да припомня едни разработки като "Лиана" и "Галерия", уважаеми дами и господа. Какво се случи с тях? Защо тогава управляващите отказаха да бъде упражнен контрол върху използването на СРС?", запита Ципов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!