Средната заплата в БАН през 2011 г. е била 559 лв., показва докладът на БАН за миналата година, който днес беше приет от Народното събрание.
В края на 2011 г. заетият персонал на бюджетна издръжка в академията е 6314 души - с 322 по-малко от 2010 г.
Бюджетната субсидия е била 60 млн. лв. или 0,079% от БВП.
Парите от собствени приходи и трансфери на академията са 40 млн. лв.
От тях 30 млн. лв. са от научни разработки и от научни договори.
Останалата част е от дарения, от договори за услуги от страната и от чужбина и от наеми на имущество.
Около 5% от собствеността на академията се отдава под наем срещу 4 млн. лв.
Около 39% от публикациите са в международни списания, които имат голямо влияние в рамките на научната общност в света и в Европа.
Най-висок дял имат публикациите в научните направления нанонауки, материалознание, информационни технологии, а също и в хуманитарните науки, културно-историческото наследство и национална идентичност.
През 2011 г. учените от БАН са работили по 2938 проекта, от които 2099 са получавали допълнително финансиране от външни източници. Допълнителното финансиране на научната дейност е привлякло общо 30 млн. лв.
От тях 18 милиона са от България, като почти 25% са от договори с търговски фирми. Финансирането от чужбина е 12 млн. лв, като почти 25 процента са получени от чуждия бизнес.
Друга част от външното финансиране е свързана с участие в европейските програми. Само в Седма рамкова програма на ЕС е договорено финансиране за 2011 г. в рамките на 2,4 млн. евро.
Според доклада международната дейност е изключително свита, защото заради липсата на пари БАН не може да плаща членски внос във всички 23 международни организации, в които членува и участва в работата само на девет организации, три от които са свързани с хидрометереологичните прогнози.
По време на дискусията Иван Костов и Веселин Методиев от Синята коалиция заявиха, че е абсурдно БАН да се отчита пред парламента, защото депутатите нямат компетентност да дадат оценка на работата на учените.
Методиев допълни, че сините ще внесат промяна в закона, която да поправи тази грешка и допълни, че трябва да има здравословно отстояние на БАН от властта.
Пенко Атанасов от левицата смята, че намаленото финансиране от страна на правителството е довело академията до състояние, в което тя трудно изпълнява елементарните си задължения.
Ако не даваме пари за наука, нашата държава ще продължава надолу и надолу, предупреди той.
Румен Стоилов от ГЕРБ отговори, че за наука са дадени повече пари от предишното правителство и призова да не се политизира тази тема. Дискусията по отчета продължи повече от два часа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!