С последните предложени промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие се предвижда 50% от таксите - наеми или концесии, които се събират за морските плажове, да се връщат обратно в общините.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред журналисти в Добрич.
По думите й така общините ще разполагат с ресурс да доразвият довеждащата инфраструктура до плажовете.
Освен това те ще могат и да полагат известни грижи за неохраняемите пясъчни ивици, като назначат служебно спасители.
Павлова допълни, че очаква до края на годината предложените законодателни промени да бъдат гласувани в парламента, така че да влязат в сила при подготовката за следващия туристически сезон.
Лиляна Павлова посочи, че сред направените предложения е и да бъде опростена процедурата за отдаване на концесия на морските плажове, която сега е сложна, тромава и вероятно демотивира заинтересованите лица да участват.
Ще се върви и към гъвкавост в ценообразуването.
Понякога се определя цена за отдаване на концесия, която е прекалено висока и не може да бъде реализирана, но законът дава възможност да бъде намалена най-много до 50%, поясни министърът.
В тази посока се настоява за гъвкавост на цените, за да може на практика един не толкова атрактивен плаж също да стане атрактивен за наематели или концесионери, обясни Павлова.
Тя даде за пример северното ни Черноморие, където има плажни ивици от 8 км.
Според изискванията на всеки 100 метра трябва да има спасителен пост с двама водни спасители, на определени места да има тоалетни, съблекални, душове с течаща вода, медицински пункт с необходимото оборудване.
Всичко това оскъпява изключително много стопанисването на един такъв плаж, коментира Лиляна Павлова.
По думите й има желание за облекчаване на процедурата, без това да е за сметка на чистотата и сигурността, а с идеята да е изгодно и да бъдат привлечени повече желаещи да управляват тези морски плажове.
В отговор на репортерски въпрос министърът коментира, че през това лято на плажовете, отдадени под наем или на концесия, най-често възникват проблеми с осигуряване на медицинското оборудване и с определяне на свободните зони за туристите.
Ако за някои плажове нарушенията се окажат системни, възможно е след края на сезона договорите да бъдат развалени, каза Павлова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!