Р еформаторският блок, ГЕРБ, БСП, Патриотичният фронт и БДЦ подписаха в Народното събрание декларация, с която се отказва да използват умишлено платени коментатори, известни като интернет „тролове“, както и партийно или фирмено организирани такива с цел разпространение на заблуди и клевети, насаждане на омраза или манипулативни внушения за политически опоненти и други участници в публичния живот.
Инициативата е на депутата от РБ Антони Тренчев, а до парафирането на документа се стигна след кръгла маса по проблема, която се проведе миналата седмица. Към декларацията засега не се присъединяват от АБВ, ДПС и „Атака“.
„Това е първа крачка за разрешаване на проблема и за регулацията му в интернет“,
посочи Тренчев.
„В същото време е пример за бързо постигнат политически консенсус, който може да бъде последван и по отношение на други парламентарни дейности“, допълни депутатът, цитиран от БТА.
Тренчев посочи, че обект на следващи усилия ще бъде темата за регулации в търговията в интернет пространството и регулация на криптовалутите по модела на промените, направени наскоро в Германия.
Чрез декларацията партиите призовават всички участници в изборния процес да се присъединят и да дадат своя принос към създаването на „отговорно и чисто киберпространство“ в полза и интерес на българските граждани,
а медиите – да следят и сигнализират за такива нарушения.
От името на ГЕРБ Георг Георгиев предложи и още една стъпка напред – да се подпише подобно споразумение и с международна организация, като „Трансперънси интернешънъл“, която да бъде арбитър, да следи как политиците спазват поетите в документа ангажименти.
Чавдар Георгиев от БСП подкрепи идеята за включването на неправителствената организация и заяви, че неговата политическа сила е за честна предизборна борба. Той призова медиите също да се включат към декларацията.
По-късно от пресцентъра на АБВ изпратиха съобщение до медиите, в което
ръководството на партията, както и парламентарната група, изразяват категоричното си неодобрение по отношение на използването на „тролове“
за политическа пропаганда в интернет пространството.
От там припомнят още, че АБВ е сред първите формации, които се противопоставиха остро срещу опитите на партиите за изграждане на имидж чрез използване на платени провокатори в мрежата. В съобщението се подчертава, че АБВ подкрепя декларацията и със съжаление отбелязва, че не е била поканена да се присъедини към нея.
От ДПС също посочиха, че не са били поканени от инициаторите на дискусиите и срещите, засягащи темата с интернет „троловете“.
Велислава Кръстева, ръководител на „Връзки с обществеността“ на ДПС, уточнява, че са научили от медиите за инициативата на Реформаторския блок и за коментарите за неучастието на ДПС в обсъждането и подписването на декларацията.
„Ние адмирираме всяка подобна инициатива, още повече, че именно Движението за права и свободи е най-голямата жертва на десните националистически тролове. И в този смисъл изцяло подкрепяме усилията на партиите – ползватели на подобни платени услуги, да се преборят със себе си. Въпреки парадокса троловете да се борят с троловете си“, посочва Кръстева.
На свой ред от пресцентъра на ДБГ отговориха, че покани за провелата се мината седмица кръгла маса са били изпратени и до ДПС и до АБВ.
От там отбелязват, че от страната на ДПС са получили отказ за участие в дискусията.
„На кръглата маса представител на ДПС действително нямаше, а днес подписаха споразумението именно политическите сили, които тогава изразиха подкрепа“, се подчертава в опровержението на ДБГ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!