Незаконни са 18 358 действителни гласа, подадени в 23 от 120-те избирателни секции в Турция на парламентарните избори през юли 2009 г., постанови Конституционният съд (КС).
ДПС губи един мандат за сметка на ГЕРБ. Хората на ГЕРБ вече ще са 117, а в групата на ДПС ще останат 37.
Искането за касиране на тези резултати от Турция бе внесено в Конституционния съд от "Ред, законност и справедливост" (РЗС) чрез главния прокурор Борис Велчев.Конституционният съд обяви за незаконен избора на Мариана Даракчиева от Синята коалиция в 7-и многомандатен избирателен район (МИР) Габрово, Рушен Мехмед Риза от кандидатската листа на Движението за права и свободи (ДПС) в 8-и МИР Добрич и Атанас Марков Семов от кандидатската листа на "Ред, законност и справедливост" (РЗС) в 23-ти МИР София.
На техни места трябва да влязат Румен Стоилов от ГЕРБ, Венцислав Върбанов от квотата на Синята коалиция и Георги Терзийски от РЗС.
Рушен Риза влезе в парламента на мястото на Бюрхан Абазов, чийто избор беше обявен от КС за незаконосъобразен преди няколко месеца. По същата причина тогава парламента напусна и Венцислав Върбанов от Синята коалиция, който сега ще може да се върне.Не се знае дали Върбанов, който е от земеделците на Анастасия Мозер, ще се присъедини към групата на Синята коалиция, след скандала, който направи при излизането си.
Ако той реши да се върне като независим депутат, ПГ на Синята коалиция ще остане с 14 души, вместо сегашните 15.
Заради нарушения при организирането и провеждането на изборите в Турция подаде оставка посланикът в Анкара Бранимир Младенов.
Незаконните гласове трябва да бъдат изключени от базата на разпределение на гласовете, въз основа на която се определят изборните резултати, постанови КС и възложи на ЦИК да определи изборния резултат на основата на това решение, след като намали по партии и коалиции подадените за тях действителни гласове с тези в посочените 23 избирателните секции в Турция.
Получи се такъв резултат:
за ДПС бяха отнети 18 140
гласа,
за РЗС - 12 гласа,
за ЛИДЕР - 5 гласа,
за ГЕРБ - 58 гласа,
за Атака - 26 гласа,
за Коалиция за България - 33 гласа,
за "Защита" -
4 гласа,
за НДСВ - 27 гласа,
за Българска лява коалиция - 10
гласа,
за ПЛАМ - 2 гласа,
за Зелените - 4 гласа,
за Социалдемократи - 8 гласа,
за Другата България - 3 гласа,
за ОБП - 3 гласа,
за НДСО - 1 глас,
за БНС-НД - 5 гласа,
за Синята коалиция - 15 гласа,
за Родината-ДГИ-НИ - 2
гласа.
Конституционният съд обаче отхвърли искането на главния прокурор, по сезиране от лидера на РЗС Яне Янев, с което се оспорва законността на избора на седем народни представители от ДПС, избрани по пропорционалната избирателна система в 41-то Народно събрание - Хасан Илияз Хаджихасан, Искра Димитрова Михайлова-Копарова, Тунджай Османов Наимов, Бюрхан Илиязов Абазов, Елин Елинов Андреев, Емил Кирилов Иванов, Лютви Ахмед Местан.
Конституционните съдии Благовест Пунев и Румен Ненков са подписали това решение с особено мнение по допустимостта на искането.
От ДПС незабавно обявиха решението на Конституционния съд за "немотивирано, погрешно, порочно и безпрецедентно"
Депутатите Христо Бисеров и Лютви Местан заплашиха, че партията им ще използва "всички средства", за да анулира това решение.
"Разместването на мандатите на практика създава нов изборен резултат", декларираха депутатите. Според тях решението не се базира на законово и конституционно основание, а напротив - нарушава права.
Щели да обжалват пред Конституционния съд чрез главния прокурор. Те са изпратили и молби в Конституционния съд.
Местан вижда в посочените сега основания за решение възможност "за практика при упражняване на вота както вътре, така и извън страната".
Бисеров пък заяви, че за първи път политическа партия се обявява срещу Конституционния съд, но подчерта, че решението на съда е юридически акт, с тежки политически последици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!