162-ма депутати са се подписали за започване на процедурата по отстраняване от длъжност на президента Георги Първанов.
Проекторешението е било депозирано в деловодството на Народното събрание тази сутрин, съобщи пред журналисти съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
То е подкрепено от ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и независими народни представители.
Липсвал само един подпис на депутат от "Атака", който бил на сватбено пътешествие, уточни Велчев и допълни, че между партиите има пълен консенсус.
"Считаме, че със силно натоварените си политически изказвания и действия по време на скандала с министър Дянков президентът извърши нарушение на Конституцията, изразяващо се в нарушение на основни конституционни норми и принципи на политическата система, на народния суверенитет, разделението на властите и политическия плурализъм", се казва в мотивите.
"При задълбочен анализ не е трудно да се съзре употреба на президентската институция и позициите, които тя дава, за формирането на нова политическа партийна сила.
Преследването на партийни цели, съзнателно или не, е недопустимо за времето за упражняване на президентските правомощия", се посочва в документа.
Вносителите добавят, че като атакува двамата вицепремиери - Симеон Дянков и Цветан Цветанов,
президентът ясно осъзнава, че атакува цялото правителство
Подобна яростна атака не е водена нито срещу правителството на Симеон Сакскобургготски, нито срещу кабинета на Сергей Станишев, пише още в мотивите.
Според авторите им е налице използването на институционални ресурси за осъществяване функциите на политическа опозиция, тъй като се оспорва правото на правителството и на парламента да определят вътрешната и външната политика на страната.
Те посочват, че България е парламентарна република и президентът, макар и пряко избран, има ограничен обем демократичен "мандат" и правомощия.
Депутатите твърдят, че
описаните вербални актове на Първанов нарушават парламентарните принципи
на Конституцията и са заплаха за нея, а това трябва да се пресече в зародиш.
Държавният глава има право на политически изявления, но Конституцията изисква президентът да бъде олицетворение на единството на нацията, заявяват вносителите.
Затова, според тях, Конституционният съд е решил, че е възможно с определени свои думи и дела, които имат политическо съдържание, президентът да излезе извън конституционно легитимното поведение и да наруши пределите на легитимната власт. По тази причина съдът запазва правото си на преценка във всеки конкретен случай, добавят те.
Заради огласяване на стенограмата от разговора на президента с министър Дянков се посочва, че е накърнено достойнството на финансовия министър, което по същество е нарушение по чл.32 ал.2 във връзка с чл.4 ал.1 и 2, чл.5 ал.2, чл.6, чл.57 ал.2 и чл.39 ал.2 от Конституцията.
Чл. 32 ал.4 от Конституцията гласи, че "никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи".
Чл. 4, 5 и 6 са от основните начала на Конституцията, а чл.57 се отнася до основните права на гражданите.
Според чл. 39 "Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин. Това право не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпления, към разпалване на вражда или към насилие над личността".
Дебатите ще бъдат в сряда преди Великден
Според чл. 103 на Конституцията, ако след обсъждането искането бъде подкрепено от 161 народни представители, процедурата продължава в Конституционния съд.
Коментарите
Искането за отстраняване на президента е политическа манипулация за отклоняване на вниманието от проблемите, които интересуват българските граждани, коментира пред журналисти депутатът от Коалиция за България Любен Корнезов.
Според него от юридическа гледна точка мотивите са крайно неиздържани.
Корнезов посочи, че ако подписалите се народни представители гласуват, Конституционният съд ще бъде сезиран и ще трябва да се произнесе в срок.
Той съобщи, че парламентът ще трябва да определи чрез гласуване прокурора, който ще поддържа обвинението в Конституционния съд.
Българският президент не е нарушавал Конституцията, смята Корнезов. По повод обвинението, че на пресконференция Първанов е дал оценки на политическо събитие, Корнезов отбеляза, че има специално решение за правомощията на държавния глава.
Конституционният съд се е произнесъл, че президентът не е деполитизиран орган и той може да прави изявления по всички въпроси, по които сметне за необходимо, включително и по политически причини.
Лидерът на СДС Мартин Димитров коментира в кулоарите, че сред мотивите за отстраняването на президента е посочен и фактът, че той е скрил от българските граждани принадлежността си към Държавна сигурност и я признал едва когато станал президент.
Това е било включено в текста по негово настояване.
По думите на Димитров, дори и преди решението на съда, Народното събрание е дало своята оценка за държавния глава, като е свалило доверието си към него.
Тодор Великов от РЗС коментира, че Първанов не може да бъде президент на всички българи и затова осемте депутати от разпадналата се парламентарна група ще гласуват той да освободи поста.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!