Близо 15 млн. лв. отпуска Министерството на труда и социалната политика на 82 общини в страната по проект "И аз имам семейство".
Това съобщи днес заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова.
Средствата, предвидени по ОП "Развитие на човешките ресурси", ще бъдат разпределени от Агенцията по социално подпомагане на общините в продължение на две години.
Основната цел на проекта според заместник-министър Симеонова е да се създаде модел на устойчива семейна грижа за деца от домове и деца от биологични семейства, които са в риск от изоставяне.
Целта е в рамките на 15 години да се закрият всички специализирани институции у нас като през този период трябва да се изгради достойна алтернатива за децата.
Проектът е ориентиран към деца, които по една или друга причина не могат да бъдат отглеждани от своите биологични родители, деца, чиито семейства са в криза и трябва да бъдат изведени от семейството, както и за деца, които са изоставени от своите биологични родители.
Предвиждаме в рамките на следващите години чрез промени в законодателството да забраним настаняването на деца от 0 до 3 години в специализирани институции, посочи заместник-министър Валентина Симеонова.
За тях приемната грижа е добра алтернатива, която ще им даде шанс да започнат от самото начало живота си в семейна среда.
Според психолозите първите шест месеца на бебето, останало за отглеждане в дом, се отразяват на развитието на детето и тази травма остава за цял живот, отбеляза заместник-министърът на труда и социалната политика.
Даринка Янкова, ръководител на проекта и заместник-изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане, съобщи, че сред задачите на проекта са да се намали бедността в малките населени места като се създаде заетост на безработни, които да станат приемни родители.
Приоритет при неговата реализация е помощта за бебета и деца до 3 години, настанени в домове, както и за децата с увреждания. Инициативата ще осигури и завишени средства на децата до 3 години, настанени в приемните семейства.
За целта за всяко дете са заделени средства на стойност четирикратният размер на гарантирания минимален доход - 260 лв. месечно.
Професионалните приемни семейства ще бъдат подкрепени и в усилията им да осигурят терапевтична среда за децата с предизвикателно поведение, съобщи ръководителят на проекта.
Ще бъдат осигурени и обучение и подкрепа за семейства на роднини и близки, в които има настанени деца.
От общините се очаква чрез специално обучени и подготвени екипи да се информира обществеността за приемната грижа и да набират, обучават и оценяват кандидати за приемни родители.
Общините имат отговорността да участват в опознаването между приемните родители и децата, по осигуряването на индивидуалните групови консултации, по организирането на групи за самопомощ.
Задължение на общините ще бъде и сключването на трудови договори с професионалните приемни родители и изплащането на издръжката на децата.
В регионалните дирекции за социално подпомагане ще бъдат създадени комисии по приемна грижа, които ще разглеждат кандидатурите за приемни родители.
В края на проекта е предвидено да бъде разработен финансов стандарт за социалната услуга "приемна грижа", което ще позволи тя да стане държавно делегирана дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!