Договорихме тримесечен гратисен период за проверка на проектите по САПАРД, съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов пред Би Ти Ви.
Ние ще изпълним изискванията на европейския регламент, но връщането на парите няма да започне незабавно, каза още Найденов, като уточни, че прокуратурата в тези три месеца ще провери отново проектите.
Вече са отпаднали 15 проекта, които са законни, от общо 95, заради които преди два дни стана ясно, че ЕС може да наложи санкции.
Според оценката на ОЛАФ някои от най-големите месо- и млекопреработвателни фирми у нас трябва да върнат близо 140 млн. лв. на ЕС заради неспазени условия по договорите за получаване на евросредствата.
Брюксел иска парите обратно, тъй като съществуват съмнения за завишени с около 50% цени на машините, купувани от нашите фирми по САПАРД.
Проверки от ОЛАФ показали, че месарските фирми купували оборудването само от две фирми - бургаската "Сидоренко" и великотърновската "Несто".
По думите на земеделския министър коректните бенефициенти ще бъдат защитени. Две години ще бъде срокът за връщане на парите, за които се установи, че са харчени незаконно.
Забелязват се лошите практики от аферата Стойков-Николов, коментира Найденов.
Колкото до заменките на гори, загубата за държавата от около 500 млн. лева, може да се окаже много по-голяма, смята министърът. Според цитирани от него данни на неправителствени организации злоупотребите може би струват между 2 и 8 млрд. лв.
Бившият министър Валери Цветанов не е правил заменки, те са правени по това време в Държавна агенция по горите, ръководена от Стефан Юруков. Най-много заменки е имало по времето на Нихат Кабил, обяви Найденов.
Той обеща още на следващото заседание на Министерския съвет да бъде внесен мораториум върху смяната на предназначението на вече заменените гори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!