14 неправителствени организации изпратиха декларация до зам.-председателя на НС Мая Манолова по повод отправената покана от ръководството на Народното събрание да се включат в обществено обсъждане на промени в изборното законодателство.
"Заявяваме, че няма да участваме в консултации, докато не бъдат изпълнени следните искания: Оставка на правителството.
Провеждане на избори не по-късно от месец октомври 2013 г. Промени на изборното законодателство, включващи следния задължителен минимум от изменения в Изборния кодекс: Възстановяване на преференцията в пропорционалните листи - с праг за отчитане на преференциите, който ще даде реална възможност за разместване на водачеството на листата", пишат неправителствените организации.
Те искат още създаване на актуален регистър на избирателите, изработване на дефиниция за политическа реклама и задължение за ясно обозначаване на всяко платено съдържание в медиите.
Днес парламентарната комисия за взаимодействие с граждански организации и движения провежда първото си заседание. Тема на заседанието е дебатът по промени в изборните правила. Поради големия брой заявили участие организации, заседанието се провежда в пленарната зала на Народното събрание.
Участват над 100 представители
на граждански организации и политически сили. Председател на комисията е зам.-председателят на парламента Мая Манолова. Зам-председатели са Йордан Младенов от БСП, Сергей Кичиков от ДПС, Адриан Асенов от „Атака". Депутати от ГЕРБ не участват в състава на комисията.
Според подписалите декларацията 14 НПО, които не участват на срещата, трябва да се гарантира безплатно време за отразяване на кампанията в обществените медии, в административнонаказателните разпоредби на Изборния кодекс да се предвиди и санкция за непубликуване от медиите на договорите им с политическите партии и кандидатите за отразяване на кампанията, както и методиката за определяне на изборния резултат да бъде част от Изборния кодекс.
НПО искат още да се гарантира сигурността при отпечатване, съхранение и разпространяване на изборните книжа и бюлетини - да се създаде възможност наблюдателите да имат достъп до етапите на отпечатване, съхранение и разпространение на изборните книжа и бюлетините.
Изборният кодекс трябва да включи разпоредби, детайлизиращи реда и начина за съхранение и разпространение на изборните книжа, бюлетини и печати. Бюлетините и/или кочаните да имат серийни номера. В Изборния кодекс да се регламентира, че броят на получените от СИК бюлетини е с 10% над броя на избирателите в съответната секция. Да се регламентира начинът за определяне броя на бюлетините, които се отпечатват за чужбина, пише в декларацията.
В нея се иска още промяна в изискването за брой подписи за издигане на независим кандидат за народен представител
от Инициативен комитет. В Кодекса на добрите изборни практики на Венецианската комисия се препоръчва, да не се изисква подкрепата на повече от 1 % от избирателите в съответния район, се посочва в документа.
Неправителствените организации искат още предоставяне на възможност всеки избирател да провери в кои подписки на партии, коалиции и кандидати фигурира, чрез електронна проверка през сайта на ГД "ГРАО"( каквато има за проверка в избирателните списъци). Всеки лист от подписките да има поле, което да съдържа името и подписа на лицето, пред което гражданите са попълнили личните си данни и са положили подпис в списъка.
Според тях Изборният кодекс трябва да включи и процедурни правила за разглеждане на жалби и сигнали, свързани с неправилно прилагане на изборните правила, начина на протичане на предизборната кампания, отразяването на предизборната кампания в медиите. Да се въведат гаранции за задължително произнасяне от ЦИК по жалби и сигнали на граждани, наблюдатели, застъпници, както и ясен регламент за водене на публичния регистър на жалбите и сигналите от изборната администрация. Всички решения на изборната администрация, които са определящи за произвеждането на изборите, трябва да подлежат на съдебен контрол, заявяват организациите.
Под декларацията са се подписали: Институт за развитие на публичната среда - Антоанета Цонева, Председател на Управителен съвет; Асоциация на европейските журналисти - България - Кристина Христова, Председател на Управителен съвет; НПО Линкс - Теодора Гандова, Председател на Управителен съвет; Алфа Рисърч - Боряна Димитрова, Управител; Сдружение "Корективи" - Геновева Петрова; Център за независим живот - Капка Панайотова, Директор; Център за либерални стратегии - Даниел Смилов, Програмен директор.
Там стоят още подписите на представителите на Фондация "Европейски институт" - Любов Панайотова, Директор; Български институт за правни инициативи - Биляна Гяурова-Вегертседер, Директор; Български хелзинкски комитет - адв. Маргарита Илиева, Директор на Правната програма; Сдружение "Болкан Асист" - Славея Христова, Изпълнителен директор; Форум Гражданско Участие - Ива Таралежкова, Председател на Управителен съвет; Сдружение "България на гражданите" - Георги Атанасов, Председател на Управителен съвет; Международен център за изследване на малцинствата и културните взаимодействия - Антонина Желязкова, Директор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!