127 депутати повторно одобриха върнатия от президента текст от промените в Закона за избиране на народни представители, който предвижда 8-процентова бариера за влизане в парламента на коалиции.
В знак на протест народните представители от НДСВ, ДСБ, ОДС и БНД не участваха в гласуването. С гласове на БСП, ДПС, "Ред, законност и справедливост", "Атака" и независими депутати парламентът преодоля ветото на държавния глава.
Промените в изборния закон бяха приети от парламента на 14 април. На следващия ден президентът Георги Първанов наложи вето на разпоредбата, която повишава изборния праг за коалиции на 8 на сто и върна законовите измененията за повторно гласуване с мотива, че така се ограничава изборния плурализъм.
Тогава, само няколко минути след като бе съобщено за указа на Първанов, от БСП и лично премиерът Станишев заявиха, че категорично ще гласуват същия текст отново.
В указа си държавният глава изрази опасения, че високата бариера за коалиции ще лиши от парламентарно присъствие значителна част от българските партии, които поради сходство в политическите си програми, ще участват в изборите като коалиция.
Днес, преди гласуването, в полупразна зала на Народното събрание се води
разгорещен дебат по промените в избирателния закон.
По никакъв начин не мога да подкрепя покачването на изборната бариера за коалиции на 8%, заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП и "Коалиция за България" Георги Близнашки, предаде БГНЕС.
Професорът по право изрично подчерта, че подкрепя възраженията на президента Георги Първанов по промените в Закона за избиране на народни представители.
"Не мога да подкрепя високата изборна бариера, защото по своя замисъл и евентуални последици тя е едновременно
политически некоректна и морално укорима, тъй като нарушава правилата на честната игра,
които правят възможна съвременната конституционна демокрация.
Нещо повече, високата изборна бариера по своя замисъл и по своето предназначение не е нищо друго освен форма на политическа репресия", заяви Близнашки.
53-годишният народен представител от Смолян е убеден, че "БСП рано или късно и колкото по-рано, толкова по-добре, ще преразгледа позицията на днешното партийно ръководство и ще порицае взетото решение и произтичащото от него поведение".
Като се обърна към своите другари от "Коалиция за България" Близнашки каза, че разбира, че за мнозина решението е морална и политическа драма, която те не са заслужили да изживеят в края на своя мандат.
Депутатът призова колегите си социалисти да гласуват по съвест като се придържат към библейската максима, "не трябва да причиняваме на другите това, което не искаме и те на нас да сторят".
"Ако през 1997 и 2001 г. имаше такава висока бариера, ДПС нямаше да съществува
в момента като политическа партия, защото нямаше да е преодоляла тази бариера. Това трябва да го имат предвид от ДПС, като гласуват ветото на президента", заяви председателят на Демократи за силна България Иван Костов.
Той добави: "Властта ви е дадена за друго - да елиминирате мафията, да стигнете до европейските пари, да решавате проблемите на народа, а не да елиминирате възможностите на демокрацията. Можете да бъдете сигурни, че никой в тези 20 години не е постигал преимущества с действия спрямо изборните правила. Вършите голямо нарушение".
Костов напомни, че ако през 2001 г. управляващите от Обединените демократични сили бяха наложили такъв висок праг, коалицията "Либерален съюз", част от която бе ДПС със своите 7,45 % на изборите не би влязла в Народното събрание и ДПС нямаше да бъде в парламента.
"Когато си управляващ не можеш да използваш властта, за да елиминираш опонентите си. Можете да бъдете сигурни, че никой за последните 20 години не е постигал преимущества манипулирайки изборните правила", обърна се Костов към депутатите.
Димитър Абаджиев от "Ред, законност и справедливост", който е бивш депутат и от СДС, и от ДСБ, заяви от трибуната, че
"истинско ОФ, воглаве с президента Георги Първанов,
включващо и част от дясната опозиция се е надигнало през последните две седмици срещу 8% изборна бариера".
Абаджиев определи това, като популизъм и призова да се спре политическата мимикрия, водеща до безпринципни коалиции.
"Зад тази логорея, стои една единствена думичка "страх", каза той и продължи, че противниците на промяната явно нямат силата да минат 8% бариера и затова се борят да останат старите правила."
"Премиерът Станишев си призна, че става въпрос за сделка", поясни от трибуната лидерът на СДС Мартин Димитров. За пореден път той заяви, че никой в последния момент не си е позволявал да променя правилата преди избори.
Според него българския избирател е доказвал своя разум и е наказвал такива действия. "От тук нататък основната цел на дясно мислещите хора е, тази управляваща коалиция да бъде пратена в опозиция.
"Ние отново няма да участваме в гласуването заяви депутатът от НДСВ Яни Янев. Изправени сме пред предрешен мач и не желаем да участваме в предрешена битка. Какво пречеше тези два големи въпроса за мажоритарния елемент и за изборната бариера да бъдат подложени на референдум, за да се прецени доверието на българските граждани. Всичко това е предварително уговорено и подхода говори за двойни стандарти", оповести той позицията на жълтата парламентарна група.
127 депутати наложиха 8-те процента бариера
С гласове на БСП, ДПС, "Ред, законност и справедливост", "Атака" и независими парламентът преодоля ветото на президента Първанов
22 април 2009, 14:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!