Д епутатите приеха предложение на Вежди Рашидов 10% от приходите от хазарт да отидат за култура. Това стана с приемане второ четене на текстове от Закона за хазарта. Според приетите промени в бюджета на Министерството на културата ежегодно ще се превежда целева субсидия за Национален фонд "Култура" в размер на 10% от внесената през предходната година държавна такса.
"Знам, че като кажа "култура" се хващате за кобура или за куртката.
В областта на културата освен една екскурзия до Москва, не знам какво свършихте. Един пирон няма забит. Дайте шанс на българската култура",
призова преди гласуването депутата от ГЕРБ и бивш културен министър Вежди Рашидов.
Депутатите приеха на второ четене изменение в Закона за хазарта, което предвижда различен режим на онлайн и офлайн залаганията. Според него само онлайн залаганията ще бъдат обложени с двукомпонентна такса.
Изменението, което беше предложено от депутата от левицата Георги Кадиев, не беше подкрепено от бюджетната комисия, но мина в пленарна зала с гласовете на 74 депутати от ГЕРБ, 7 от Коалиция за България и двама от "Атака".
Двукомпонентната такса включва еднократна такса в размер 100 000 лв. и променлива част в размер на 20% върху разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби.
За игри, за които се събират такси и комисионни за участие тя ще бъде 20% върху стойността на получените такси и комисионни.
За офлайн залаганията остава старият режим – държавна такса в размер на 15% от стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисионни за участие – в размер на 20% върху стойността на получените такси и комисионни.
Георги Кадиев мотивира предложението си с необходимостта да се запазят сигурните приходи от хазарт за фиска. Според председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев (ДПС) предложението няма фискален ефект и според него трябва да има еднакъв режим за офлайн и онлайн залаганията.
"Въвеждането на еднакъв режим – за онлайн и офлайн хазарта беше по-справедливо,
защото смятам, че има само две компании, които работят офлайн – тото и още една частна компания. Същата тази компания вече има лицензиран оператор със същото име и за онлайн хазартна дейност", подчерта Цонев пред журналисти след гласуването.
"Предложението, което се прие, ще видите, че е неработещо. Даже и тотото е подало искане за онлайн лиценз, така че аз не виждам как някой ще плаща висок данък, при положение, че може да плаща нисък. С приетите промени ще остане само тотото, което ще бъде облагано с 15% върху данъка върху оборота. Всички останали ще минат на по-ниския данък, който го правим, за да можем да накараме външните големи оператори да се лицензират и да плащат данъци по нашия закон и да си вземат лицензи по българския закон”, каза още председателят на бюджетната комисия.
Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова посочи, че с приетия текст се утежнява още повече начинът на облагане на хазартни игри.
При два режима се създава възможност за отклоняване на данъчно облагане,
защото бизнесът ще има възможност да избере по-благоприятния режим, предупреди тя.
Депутатите подкрепиха и предложение на Менда Стоянова от ГЕРБ, което предвижда да се превеждат на Държавната комисия по хазарта годишни вноски от 50 000 лв. за организаторите на онлайн залаганията, по 10 хиляди – за организатори на игри в игрално казино, а за всички останали организатори на хазартни игли – 5 000 лв. Средствата ще се използват за дейности, свързани с предпазване на младите хора от хазарт; превенция и лечение на хазартна зависимост; провеждане на отговорна реклама и маркетинг; бързо и ефективно разрешаване на спорове между организатора на играта и участника.
Срокът за внасяне на сумите е 31 март на текущата година, а за тези, които са получили лиценз след тази дата, е един месец от получаването на лиценза.
По предложение на Георги Кадиев депутатите записаха и санкция за невнасяне на сумите в срок – двойният размер на законовата лихва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!